MY JSME DĚČÍN

Je to několik měsíců, co jsem si říkal, že je v té Maroldovce pěkně smutno a chtělo by to trochu změnu. Nakonec jsme vymysleli tuto úpravu žluté tribuny a říkali si, že ji na chvilku (je to tam do dnes) přeměníme v něco, co je pro nás vším! To všechno je Děčín! Ano, i pro mou osobu je Děčín vším. Dal mi nový život, dal mi děti, dal mi bydlení, utrácím tu své peníze, mám tu spoustu přátel, kamarádů, známých a teď už dokonce prý i nepřátel 🙂 Našel jsem krásné místo, kde navždy zůstanu. A proč se tak stalo? Protože je tady BASKET! Nejvyšší soutěž, která tepe tímto městem už dlouhá desetiletí. V roce 2015 jsme při prvním finále téměř vyprodali zimní stadión, pamatujete si to? Město bylo na nohou, celé město se semklo, všichni nám fandili, měli radost. Tenkrát mi přišlo, že je celý Děčín hrdý, že jsou všichni na stejné vlně, že tu jsou všichni rádi, že tu basket je. . . ( i když samozřejmě vím, že to tak ve 100% nebylo)

Když jsem začínal s basketem, tak jsem strašně moc obdivoval basket v Novém Jičíně. Ještě menší město než Děčín, podobná hala s jednou tribunou ( Děčín má nyní již dvě), skvělá atmosféra, fanoušci naprosto famózní, byl to velice úspěšný klub. Moc rád jsem tam jezdil a dodnes tam mám mezi fanoušky přátele. Nový Jičín ale skončil! Ano, takto oblíbený klub skončil ze dne na den. Odešel jim generální sponzor, město v tu dobu nemělo peníze a celé toto krásné místo bylo najednou pryč. Zažil jsem konce spousty klubů, ale je rozdíl, když končí klub v Brně nebo například právě v Novém Jičíně. Anonymita Brna, Plzně, Liberce nebo dalších měst, které už nejsou v nejvyšší soutěži, se nedá srovnávat s městy v Novém Jičíně nebo například i v Děčíně.

Teď k těm končícím letos přibylo další malé město a tím městem jsou Svitavy. Velice ambiciózní klub, který za sebou měl silného sponzora, který se ale rozhodl dál nepodporovat. Ze dne na den končí další klub z malého města, neměl takovou historii jako Děčín a možná i to je ten důvod.  Ano, zasáhlo mě to, protože mi to připomnělo ty vzpomínky na Nový Jičín, na tu vůni plaveckého bazénu, protože hala a bazén se nacházel pod jednou střechou.

Poslední rok jsem v Děčíně zažíval obavy, jak to tady vlastně s basketem bude, jestli náhodou nebude mít podobné problémy a bál jsem se, že by Děčín ztratil něco, co tímto městem dokáže tak úžasně hýbat, stejně jako tomu bylo v roce 2015 při našem prvním finále. Ano, bál jsem se! Objevili se tu lidé, kteří sportu úplně nerozumí, ale chtěli do něj tzv. „kecat“. Lidé, kteří si nenechají nic moc vysvětlit a naopak berou spoustu svých myšlenek, jako boj proti někomu. Například i proti mně, ale já už se s tím srovnal.

Je na nás všech, abychom se zamysleli nad tím, co je pro nás důležité. Já osobně jsem moc rád za tuhle sezónu, za sezónu, která skončila špatně, nejhůře v mé kariéře v Děčíně, ale sezóna, která nám řekla, že můžeme pokračovat dále! Vedení mohlo přijít a říct, nakoupíme hráče a uvidíme, co bude, ale vedení šlo jinou cestou, cestou mládí, cestou návratu veteránů a i přesto, že mě můj první návrat na finále AAC stál 2 měsíce stop kvůli kolenu a ten druhý na přelomu roku mě nyní bude stát nejspíš operaci ramene, udělal bych to znovu a nelituju toho! Budu si z toho do konce života dělat srandu a říkat, že jsem možná neměl, ale já vím, že jsem měl, že to bylo správně! Někdo řekne, že Děčín byl až desátý.. Ano byl, ale lepší být desátý, než si třeba balit kufry. A to nemluvím o tom, jaká situace všechny kluby a celou ligu potkala. Kdyby se neměnil systém soutěže, kdyby nám nepřijížděli hráči měsíce atd., tak mohlo být třeba všechno jinak, ale to je kdyby a na to já si moc nehraju a to i přesto, že jsou to prostě jasná fakta! Věřím, že příští sezóna bude jiná a to i díky navrácení fanoušku, ve které hodně doufám. Bez nich to bylo opravdu šílené, protože jsem kolikrát cítil, že by se ta jejich pověstná pomoc extrémně hodila.

Děčín je BASKETBALOVÉ MĚSTO! Ví to celá republika a celá republika nám to závidí! Všichni protihráči nám vždy říkali, jak nám to tu závidí, jak je to tu skvělé, jak se tu špatně hraje, jak ten Děčín tím basketbalem žije… A nyní se diví také! Diví se, nad čím tady vůbec někdo uvažuje, že by se snad neměl basket v Děčíně podporovat? I oni sami říkají, že je to hodně zvláštní a mluví i přesně o tom, co já tady píšu.

Nechci řešit peníze, chci řešit patriotismus, který je i v našem městě! Děčín = basketbal! Když se řekne Kladno! Všechny napadne HOKEJ! Když se řekne Litvínov! Hokej! A takto je to s Děčínem! Dědí se tu permanentky po generace a to je naprosto famózní! Děčín je krásné, úžasné město, všem ho vždy budu doporučovat, ale vždy budu i říkat, že Děčín je basketbalové město, které mi dalo můj nynější život! Strašně moc mě baví tady žít, nemám den, kdy bych se nudil, kdy bych řekl, tady to stojí za… Vadí mi jen přetvářka a boje o nic! Ale to je všude…

Možná mi zase někdo řekne, že tady myslím na sebe, že já jsem z basketu, že to vidím jen takto, ale ten, kdo mě zná, tak ví, že to tak není. Miluju veškerý sport a stále říkám, že je jeho podpora v našem městě opravdu špatná a věřím, že se vrátí alespoň tam, kde byla před krizí. Mně se ale jen strašně moc líbí tento patriotismus  a to ve všech možných sportech, kde je vidět. Proto dnes držím palce Kladnu k návratu, proto fandím Litvínovu, proto jsem tak moc měl rád Nový Jičín, proto jsem skoro obrečel pád mých Pirátů Chomutov. Má to úžasné kouzlo, všichni se znají, všichni si fandí, to propojení těch lidí je naprosto nenahraditelné.

Každého zajímá něco jiného, ale proč bojovat proti divadlu? Sport je totiž divadlo, divadlo pro lidi, kteří se rádi uvolní a vlastně je to stejné, jako když přijde herec na jeviště a začne hrát. V tom je ta kráása…

Vždycky říkám, že se mají dělat věci společně a všechny svoje děti to učím! Píšu všechny, protože krom svých dvou mám ještě desítky dalších v klubu a učím je stejné hodnoty, které uznávám já! Společně totiž dokážeme dosáhnout všeho, například i nereálného finále pro Děčín, o kterém snilo několik generací! Kdybyste viděli, kolik energie nám lidi z Děčína tenkrát dali, bylo to až neskutečné…

Budu vždy říkat, že město Děčín je hrdé, že zde basketbal má a věřím, že tu vždy bude mít své silné místo, stejně jako ho má napříč republikou…

Ps: a ten titulek? To jsem tak jednou před lety vymyslel pokřik a stále v něj věřím! I proto, že je pro nás Děčín vším . . .

#kbzivot

#spolecne

#decinsportuje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *