Nejvyšší Čech dostal boty až z Chicaga, ale nenasoukal se do nich

tomas-pustinaPříběh nejvyššího Čecha už se dostal až za oceán. Tomášovi Pustinovi přišel nedávno balík z dalekého Chicaga. Byly v něm veliké sportovní boty a dvě bundy. “Volal mi pán z Chicaga, že viděl reportáž s Tomášem,” popisuje Alena Pustinová, Tomášova matka.

Jenže mimořádně dlouhé boty z USA byly Tomášovi stejně malé, svá atypická chodidla do nich nenasoukal. “Obě hezké bundy se mu ale hodí a moc je užívá,” říká Pustinová.

Přesto Tomáš nové boty má. Polobotky na míru si nechal ušít za tři tisícovky v Havlíčkově Brodě.

Před časem ale potkala rodinu další rána. Otce nejvyššího Čecha postihla mozková příhoda, a tak se o syna stará už jen sama matka. Navíc jí přibude péče o manžela, který se zanedlouho vrátí z nemocnice domů.

Obavy má už z nadcházející zimy. Pustinovi vytápějí svůj byt v patře kotlem na pevná paliva, což obnáší každodenní výstupy po schodech s uhlím a dřevem. Navíc musí rodina odkoupit byt do osobního vlastnictví, což bude znamenat další velké výdaje.

Dvaatřicetiletý Tomáš Pustina měří okolo 224 centimetrů a kvůli své výšce se potýká s velkými zdravotními problémy. Trpí nadprodukcí růstového hormonu a trápí ho klouby, zejména kolena a kyčle. Také se kvůli nemoci špatně vyjadřuje.

Někdy doma upadne a jen těžko se dostává zpět na nohy. Váží přes 170 kilogramů a to je moc i na Alenu Pustinovou, která má naštěstí i ve svém věku stále hodně síly.

“Tuhle mi ale povídal, jak upadl, když tady byl sám. Došoupal se do obýváku a podařilo se mu vylézt na gauč. Pak se nějak opřel o křeslo a postavil,” popsala.

V posledních dvou letech se ale Tomášův život přece jen zlepšil. Po veřejné sbírce mu dělníci upravili byt a namontovali speciální výtah do patra.Také může používat elektrický invalidní vozík a dodávku. Vše bylo financováno hlavně z veřejné sbírky. “Na vozíku se rád projíždí do sousední vesnice. Také se mnou jezdí na nákupy. Prostě když je venku pěkně, tak chce někudy jezdit,” říká Alena Pustinová.

Díky pomoci mohl nedávno zajet do jihlavského multikina na premiéru filmu Hodinu nevíš, ve kterém si s mámou zahráli malé role. Podívat se letos byl i na Macoše. Opatrně přes zábradlí nahlížel do 138,5 metru hluboké propasti. Bál se, že se s ním můstek proboří. “Tam nás pozvala paní Ivana Čermáková z Blanska,” vzpomíná máma.Za zubařem až do Brna
Nedávno Tomáše začaly trápit zuby. V Humpolci a okolí nesehnal stomatologa, jenž by ho ošetřil. Pomohli až novináři z televize Nova, kteří domluvili návštěvy zubaře v Brně.

Nejvyšší Čech s dobráckou povahou má rád společnost. Mrzí jej, že za ním chodí málo návštěv, protože je rád mezi lidmi. Jeho výjezdy do okolí jsou organizačně náročné. A když už se někde objeví, třeba na koncertě, budí pozornost. “Některým lidem až ´padají brady´,” usmívá se Alena Pustinová.

Tomášovi zvýšená pozornost nevadí. Rád se s každým vyfotografuje a prostřednictvím matky komunikuje s okolím. Lidé se nemusí ostýchat za dlouhánem zajít. Podá jim dlaň, která v nejširším místě měří 25 centimetrů.

Na nejvyššího Čecha se obracejí i lidoví léčitelé. “Byla bych ráda, kdyby se podařilo trochu napravit jeho řeč a narovnat křivou postavu. Jedna paní mi řekla, že by mu ráda předala sílu. Že ji úplně pálí dlaně, když Tomáše někdy vidí stát v okně. Zkoušíme všechno. Snad něco musí existovat,” zašeptá.

Autoři:

Radek Laudin
MF DNES