Jen hřiště? Nemyslím si! Bylo tu něco mnohem silnějšího…

Hezký večer všem, nemám ve zvyku vyjadřovat se k jednotlivým věcem u nás ve městě, ale přijde mi, že nastal čas to změnit. Děčínem běží velká „aféra“ ohledně Rákosníčkova hřiště, který naše město vyhrálo v loňském hlasování u společnosti Lidl a nyní ho jaksi nemůže postavit. Každý rok společnost Lidl zaplatí stavbu několik hřišť po České republice a nám se to se vší parádou povedlo loni také a mohli se všichni radovat. Všem je jasné, že to, co se tváří, že je zadarmo, tak úplně zadarmo nebude a i to, že se jedná o velký marketingový tah společnosti Lidl, to je všem prostě jasné. Ale na druhou stranu je to podaná ruka, která může sloužit ku prospěchu všem. Schválně říkám všem, protože tady nejsou jen dvě strany, i když teď to tak vypadá. Vypadá to, že je tady jen Děčín, jakožto město a poté společnost Lidl.

Ještě tomu není ani rok, kdy jsme na facebooku a nejen tam, řešili, jak dosáhnout výhry, jak zabojovat, aby jsme něco nového do města dostali a to, že tam bude někde obrázek Lidlu? No ano, proč, ne? Když vám dá někdo milión, je jasné, že to nebude zadarmo a je jasné, že k tomu bude chtít i něco pro sebe. Ale přes to všechno jsme to dělali, měli radost, jak nám stoupají hlasy a že to byl boj opravdu velký, to si pamatuje velká masa lidí v Děčíně.

Já z toho všeho měl krásný pocit, najednou lidé byli spojení, najednou měli všichni podobný cíl, najednou šli za něčím, co pro ně mělo smysl a bojovali za to společně. Nikdo neremcal, nikdo se neosočoval a jen chtěl pomoci svému městu. Nakonec se k tomu přidalo i město samotné a tak jsme v tom jeli všichni společně. Ano, všichni společně, ne jen dvě strany. Je jasné, že to finále na těch dvou stranách bylo, ale ta masa lidí, která za tím vším stála, ta si bohužel zasloužila něco jiného.

Nevidíme do smluv, ale pokud se budeme ohánět něčím ve smyslu není místo, tady jsme to nemohli udělat kvůli lidem, taky kvůli něčemu jinému, tak se nikam nedostaneme. Přijde mi to jako začarovaný kruh kolem nové sportovní haly, kterou naše město enormně potřebuje, ale všude se hledá, proč to nejde. Samozřejmě tohle je proti tomu prkotina, protože jak slýcháme, dětských hřišť je tady nyní dost, na Staráku za každým panelákem atd. atd., ale i tak je v tom trochu podobnosti.

Můj názor je ten, že tady v tomto případě jde ještě o něco víc, že tady je spousta lidí, kteří za něco bojovali a město jako takové toto prostě mělo dotáhnout. Možná mi někdo řekne, že to vidím jako Hurvínek válku a já mu rád odpovím, že ano, protože to vidím z venčí… Snažím se dělat něco, kde jsem vždy razil heslo, že když nás bude více, bude se nám i lépe žít. Vždycky jsem se jako kapitán týmu snažil spojovat hráče, ale i fanoušky kolem nás a myslím, že se mi to daří. A v tomto případě jsme Děčín dokázali podobně neskutečně semknout a povedlo se něco, co tu nebylo zvykem. Jenže my jsme to dokázali za pár měsíců úplně degradovat a to je špatně. Málo jsme si toho vážili, málo jsme hledali, možná málo diskutovali a nejspíš poslouchali jen to, co jsme chtěli. Pokud je to jinak a např. Lidl nechtěl opravdu dovolit nějakou jinou variantu, poté by bylo dobré to vše říci, protože to je záležitost, ke které si spoustu lidí našlo ten svůj vztah. Možná by vše opravdu uklidnilo lepší vysvětlení celé situace (veřejně) a ne strohé vyjádření obou stran. Kde byl ten hlavní problém, kdo nechtěl přistoupit na kompromis atd… Třeba jsem si mohl ušetřit pár desítek minut času a nepsat tento článek 🙂 🙂

A že by to stálo město peníze? Že bych musel kupovat náhradní díly u tohoto výrobce? No a co? Vždyť jsou to peníze náš všech, já bych rád žil někde, kde se něco děje, kde se buduje, kde se vytváří nové hodnoty a kde nás to bude bavit. Děčín jako takový je boží, to všichni víme, jen by to chtělo ještě přidat v tomto směru, kdy budeme ukazovat, jak jsme společně dobří, jak dokážeme společně toto či tamto a je mi fuk, jestli si ten či onen. Možná jsem moc naivní lidumil, ale chtěl bych, aby toto město fungovalo trochu jinak…

Pár nápadů mám, tak třeba někdy bude možnost je prodat . . .

Mějte se krásně a více se smějte, bude nám všem hned lépe!

Jakub Kouba Houška