Zase trochu basketu

Hezký den všem, tak se nám zase něco povedlo a za chvíli jsme to pokazili. Vyhráli jsme krásný zápas v derby a za pár dnů jsme opět ukázali naši horší tvář a prohráli v Ostravě. Samozřejmě když nepočítám zápas v Plzni, ale ten jsme se vší úctou a respektem zvládnou museli. Ne že by byl zápas v Ostravě z naší strany herně tragický, ale je v těchto zápasech tragická hlavně střelba. Stává se to na venkovních palubovkách, což je sice normální jev, ale nemusel by být v takovéto míře. Ostrava odehrála dobrý zápas, především její zahraniční hráči předvedli velké výkony, ale my když jsme se mohli snažit jakkoliv, tak jsme to zlomit nedokázali. Možná jsme na to šli ze špatné strany, možná jsme to chtěli až moc zlomit, na což nás i trenér upozorňoval, ale je to těžké, když máte pozice a jste zvyklí je brát a najednou musíte vymýšlet něco jiného, což třeba popravdě ani dost dobře neumíte 🙂  Teď jsem se nad tím až pousmál, protože si říkám, že to vlastně tak je.

Každý hráč je úplně jiný, každý umí něco, někdo víc, někdo méně a někdo to prostě musí něčím nahrazovat. Já osobně toto znám velice dobře, nikdy jsem nebyl technický hráč, který by oslňoval překonáváním svých obránců, ale vždy jsem si vše musel vybojovat, urvat atd. Dlouhá léta mohli moji obránci stát klidně v bedně a já z trojky nevystřelil, až se to někdy změnilo, někdy změnilo v tom, že se člověk snažil na sobě pracovat, aby to změnil. Pamatuji si na rozhovor s jednou kámoškou Káťou, naší velkou fanynku, s kterou jsem se o tom vždy bavil, že bych to chtěl, že je to mé přání dávat koše i z dálky a ona mi v tom vždy fandila.  Loňská sezóna v tomto byla opravdu vyjimečná… Letos to tak zatím nevypadá, ale člověk nesmí ubíhat z cesty, kterou si nastavil. I když může být vnitřně nespokojen, i když může poslouchat lidi kolem, on musí vědět…

Každý, kdo sportoval, tak ví, jak hezký je to pocit, když dáte gól, když zasmečuje přes síť, když doplavete jako první atd a stejné je to v basketu. Jsem člověk, kterého každý proměněný koš ohromně startuje, dodává energii, kterou se vždy snažím předávat dál a všichni to kolem ví. Je to vlastně pro mě osobně taková droga, kterou chci. Ale to nejsou jen body, člověk prostě potřebuje dělat něco dobrého a když už vám nejdou ty body, tak se musíte soustředit na něco jiného, doskoky, obranu, přihrávky a říct si dobře, teď mám nějaký svůj útlum, teď mám křivou ruku, teď mi nejde tohle a prostě to nahradit něčím jiným, o čemž víte, že to tomu týmu pomůže stejně. Je to poměrně složité, až je to vlastně lehké 🙂 Jak se říká, musíte si věřit, že i když to máš 9/0, tak že přijde chvíle, kdy to na tebe vyjde a ty to prostě rozhodneš.

Myslím, že náš tým má v tomhle hodně co nabídnout, akorát se musí naučit nepropadat v těchto situacích panice, která se může občas přihodit a já ji pocítil u sebe před pár zápasy, kdy jsem se úplně uzavřel. Nedařilo se mi nic a najednou jsem byl někdo jiný, který nedokázal povzbudit, nedokázal nic. Hodně rychle jsem si ale uvědomil, že to nejsem já, že to není člověk, který si tohle může dovolit a jen prostě musím bojovat. Náš tým je na tom podobně, snažím se klukům hodně dávat a to samé chce člověk od nich. Ale spousta z nich se to musí naučit, stejně jako jsem se to naučil já. Je mi jasné, že všichni nejsou cvoci jako já, ale každý projev navíc, každé asertivní chování je pro každý tým přínos a za tím si budu stát a budu to učit i děti, které trénuji.

Nějak jsem se tímto článkem dostal asi až moc k sobě samotnému, což jsem na začátku ani nechtěl, ale nějak ty myšlenky jdou ven a nebudu je brzdit, ono to člověku  i pomůže. Chtěl jsem hlavně říci, že nám věřím, že se naučíme zvládat i tyhle zápasy, kdy nám ta proklatá střelba nejde, zvládat tak, že může nejít někomu, ale nesmíme se nechat do té situace navléci všichni a vybojujeme tyhle zápasy prostě naprosto jinak. Uf 🙂 Asi stačí, letím na trénink, dneska další pohárový zápas proti Komárnu a vy přijďte a buďte v tom s námi!!!

KOUBA

Koubasket 14 denni 2017

                                    Více o kalendáři zde http://koubasketshop.cz/kalendar-koubasket-pro-rok-2017/