BK Děčín v lednu do Číny

Basketbalisté BK Děčín sehrají ve dnech 9. a 10. ledna příštího roku dvě charitativní utkání v Číně. Soupeřem jim bude tým Beijing Aoshen Olympians a obě utkání se uskuteční ve městě Chengdu v provincii Sichuan.

Náš tým přijal pozvání společnosti Chengdu International Invitational, která pořádá charitativní basketbalová utkání na pomoc oblasti postižené silným zemětřesením v roce 2008, což se právě města Chengdu bezprostředně týká.

Chengdu je hlavním městem provincie Sichuan. Je to moderní, rozvíjející se město, které je počtem obyvatel (3.950.437) sedmým nejlidnatějším městem v Číně. Dne 12. května 2008 postihlo provincii Sichuan ničivé zemětřesení s epicentrem zhruba 70km vzdušnou čarou od Chengdu. Toto zemětřesení připravilo o život přes 80.000 lidí a více než 4.000.000 lidí připravilo o domov.

Společnost Chengdu International Invitational úzce spolupracuje s Čínskou Basketbalovou Asociací (Chinese Basketball Association) a spolu se Sportovním Výborem města Chengdu (Chengdu Sports Bureau) a profesionálním basketbalovým klubem Beijing Aoshen (Beijing Aoshen Professional Basketball Club) se pomocí charitativních exibičních basketbalových utkání snaží co nejdříve odstranit následky zemětřesení. Proto pod záštitou a finančním zajištěním Čínského Červeného Kříže (China Red Cross Foundation) pořádají v Chengdu charitativní utkání basketbalových týmů z celého světa (Dánsko, Švédsko, Německo, Island, Maďarsko, Portugalsko, USA, Česká Republika…). Důvodem je ukázat mladým lidem v Chengdu špičková basketbalová utkání, protože basketbal se v Číně stává nejpopulárnějším sportem.

Také náš klub obdržel pozvánku na dvě utkání s tím, že čínská strana uhradí veškeré náklady a rozhodl se ji přijmout. Věříme, že je to dobrá příležitost jednak prezentovat BK Děčín a Českou Republiku v Číně, získat zkušenosti a v první řadě pomoci dobré věci.

Tým Beijing Aoshen byl založen v roce 1997 a postupně se stal jedním z nejlepších čínských basketbalových týmů. Angažoval trenéry z USA, přešel z čínské nejvyšší soutěže do profesionální ligy ABA ve Spojených Státech a jeho hráči byli základním kamenem pro tým reprezentující Čínu na Olympijských hrách v Pekingu 2008. Výškový průměr týmu v této sezóně činí 202cm!

Cesta našeho týmu do Asie začne odletem z Prahy ve středu 6.1. v 11 hodin přes Amsterdam a Guangzhou do Chengu, kam dorazíme ve čtvrtek 7.1. V pátek 8.1. čeká tým dopolední trénink a v odpoledních hodinách je připraven výlet do PandaLandu na předměstí Chengu. V sobotu 9.1. a v neděli 10.1. na nás čeká hlavní cíl cesty, dvě exibiční charitativní utkání s týmem Beijing Aoshen. Poté už se v pondělí 11.1. vydáme přes Paříž zpět, abychom se v úterý 12.1. vrátili do Děčína.

Z důvodu cesty do Číny jsme také byli nuceni upravit program utkání Mattoni NBL a proto jsme požádali Sokol Vyšehrad o přeložení utkání z neděle 10.1. na úterý 5.1. Sokol Vyšehrad vyhověl naší žádosti a vzhledem k tomu, že v námi požadovaném termínu neměl k dispozici svoji domácí halu v Radotíně, dohodli jsme se také na změně pořadatelství.

převzato z www.bkdecin.cz