Budínský: Získali jsme kredit, který si nechceme poničit

trenerPlejáda odchodů zkušených borců před novou sezonou avizovala pro děčínský basketbal dobu ohromnější… Avšak pozor; žádný předpokládaný ústup ze slávy loni bronzová parta na ligové scéně nedopustila!

Autor:Vlastimil Novotný www.decinskydenik.cz

„Všichni věděli, že jdeme do ligy s omlazeným týmem, že spousta kluků získává v NBL první zkušenosti. Ano, výsledky jsou pěkné, zejména ty poslední výhry nad Pardubicemi a Novým Jičínem, ale euforie není na místě,“ krotí nadšení v táboře černého koně soutěže jeho trenér Pavel Budínský.

Jste sám z nečekaně úspěšných výsledků vašeho týmu překvapen?

Ano, lze to popsat i tak, že s námi odborníci před zahájením sezony do top čtyřky nepočítali. Dle papírových prognóz a jmen na soupisce v ní mají být Nymburk, Prostějov, Pardubice a Nový Jičín. Je pravda, že nás poslední čtyřzápasová série prověřila dost a pravda je i to, že jsme s bilancí dvě výhry dvě porážky spokojeni. To se jen tak někomu nepovede.

Vnímáte, že je Děčín překvapením pro širokou basketbalovou obec ?

Skalpy silných celků znamenají, že si náš tým dokázal získat kredit. A to je dobře. Slušné výkony jsou odměnou pro naše fanoušky, kvůli kterým tady basket děláme. A zároveň snad i pozvánkou na další zápasy.

Lze už odhadnout, jaké bude mít děčínský basketbal v sezoně ambice?

Jak říkám, jsme teprve na začátku, který nemusí mít v konečném účtování zásadní význam. Na druhou stranu je člověk rád, když se mu úvod podaří a nemusí počítat. Mohu říci, že mám největší radost z toho, že jsme se vydali správným směrem. Tým naznačil určitý potenciál, sílu, chuť a agresivitu. Hlavní je, že opět táhne za jeden provaz.

Může plynule navázat na partu, která po dlouhých jedenácti letech vybojovala v NBL třetí místo?

Bylo by skvělé, kdyby se nám jako každý rok opět podařilo pořadím v popředí míchat, favority zlobit. Přesto, že se s námi nepočítá. Ukázalo se, že se můžeme postavit každému soupeři a že každého můžeme, stejně jako v minulé sezoně, porazit. Možná s výjimkou Nymburka… Na druhou stranu se méně zkušeností na naší straně může projevit i tím, že můžeme i s kýmkoli prohrát. Musíme dál poctivě pracovat.

V kádru máte řadu nových hráčů. Jak se zdá, do týmu zapadli dobře…

Na nováčky jsem hned na začátku apeloval, že se musí podřídit týmové alchymii. Je potřeba, aby do týmu investovali a ten jim to pak stokrát vrátí, neboť adaptace je vždy složitá. Dali si říct, byli trpěliví a nyní se jim to po vlažnějším začátku začíná vracet. Klasickým příkladem je Červenka. Noví hráči ukázali, proč jsme si je vybrali do týmu a že mají pracovní morálku a určitý potenciál.

Jaká je situace ohledně pivota Fohlera? Klub oznámil jeho odchod, pak však naskočil v Pardubicích…

Jedná za něj agent, který mu shání nové angažmá. Požádal nás, zda by s námi mohl dál trénovat, aby nevypadl z rytmu. S tím jsem neměl nejmenší problém. V Pardubicích podkošoví hráči nasbírali hodně faulů, proto do zápasu naskočil. Stále je naším hráčem, ale jak jsem už řekl, hledá si do konce měsíce nový klub.

Jaký je zdravotní stav Novotného, který se po příchodu zranil?

Nedá se nic dělat, i taková situace může nastat. Odborné vyšetření v Praze potvrdilo původní diagnózu. Jedná se o natažené postranní kolenní vazy. Věříme, že pauza nebude dlouhá, na jeho návratu pracujeme.

Před rozjetým děčínským týmem stojí další výzva. Je jí středeční utkání NBL proti Opavě. Natáhnete úspěšné období?

Pozor, tady varovně zvedám prst! Pod vlivem posledních výsledků si kdekdo myslí, že nás čeká snadný zápas, ale kdepak. Já bych řekl, že bude nejtěžší z nejbližší série, která nás nyní čeká. Musíme si uvědomit, že v opavském týmu působí řada talentovaných českých i slovenských borců, že tam mají hráče, kteří pamatují finálové bitvy z dresu Nového Jičína. Přesto chceme s podporou našich diváků na dobré výsledky navázat a brát další plusové body. Získali jsme si nějaký kredit, který nyní musíme potvrdit a ne ho devalvovat.