Děčín: Spokojeni s průběhem sezóny jsou hráči i fanoušci

9kolo-karma-podebrady_1_n2– shrnutí po 19. kole MNBL – V pokračování našeho speciálu se dnes zaměříme na aktuálně čtvrtý tým současné tabulky MNBL. Jak zjistíte v rozhovorech s kapitánem týmu Jakubem Houškou a jedním z nejvěrnějších fanoušků Ivanem Koberou ve městě na Labi panuje s průběhem této sezóny spokojenost jak z výsledkového hlediska tak i s výkony, které BK Děčín předvádí. Tým Pavla Budínského se s bilancí 13-6 drží na čtvrté pozici a následující vylosování nabízí velkou možnost dalších výher.

Nejprve Probasket exkluzívně vyzpovídal kapitána severočeských válečníků Jakuba Houšku.

Jak zatím hodnotíš z obecného hlediska letošní MNBL? Kdo překvapil, kdo zklamal?

Tak letošní NBL se tak trochu rozdělila na dvě poloviny. Je nějakých 5 prvních vyrovnaných týmů, pak ten zbytek, který je velice vyrovnaný, nepočítám Vyšehrad, který je jasně nejhorším týmem. Letos také není moc překvapení na úkor nejsilnějších týmů, jako bylo loňskou sezónu. Letos je těžké říkat kdo překvapil, nevidím tady tým, jenž by nějak extra zářil a přitom by to neodpovídalo jeho ambicím. Jedině, kdo by měl mít na svém kontě více výher, je Brno.

Zastavme se u Vyšehradu. Jeho vystoupení zatím MNBL nepřináší nic pozitivního.Tvůj názor na tento tým?

Můj názor je takový, že všichni věděli s jakým kádrem do toho Vyšehrad půjde a jestliže se to nyní někomu nelíbí, tak to měli všichni promyslet již dříve. Nemyslím si, že teď je dobré mluvit o tom, jak je to špatné. Prostě se to tak dohraje, kluci získají zkušenosti, třeba si jich i někdo všimne a budou v lize působit i nadále. Nevím jestli jsou schopni vyhrát jeden zápas, ale popravdě bych jim to moc přál. Jen ne na náš úkor /smích/.

Je současný model lepší než ten loňský, kdy bylo kvůli vypadnutí Brna víc volna?

Tak volno je vždy dobrá věc, ale tenhle způsob je lepší. Byla vždycky taková prodleva a to někdy nebylo dobré.

Přejdeme k BK Děčín. Jak je zatím kapitán týmu spokojen s bilancí 13:6 a čtvrtou pozicí v tabulce?

Jako kapitán jsem naším umístěním mile překvapen. Před začátkem sezony jsme v něco takového doufali a věřili, ale teď je to skutečnost. Chce to jen potvrzovat dobré výsledky a neopakovat taková zaváhání, jako bylo to s USK Praha doma. To se nám stávat nesmí a nemůže, jelikož to pak může v konečném účtování velmi mrzet. Jinak si ale myslím, že jsme odehráli spoustu hezkých utkání. Potřebujeme jen trošičku stabilizovat výkony nás všech a myslím si, že to může být ještě lepší. Náš tým má ještě hodně co nabídnout.

Pokud bys měl vybrat nejlepší zápas a nejhorší o jaké zápasy by šlo?

Na ten nejlepší bych asi nominoval ten poslední zápas s Opavou. I když to asi nebyl zápas pro oko diváka, byl to zápas, kde jsem cítil obrovskou vnitřní sílu, že zápas dokážeme vyhrát. Proto se mi utkání tak líbilo. Jinak hezkých utkání bylo spousta. Nejhorší jednoznačně domácí zápas s USK a výpadek s Nymburkem.

Má současný BK Děčín schopnosti navázat na loňský medailový úspěch?

Já si myslím, že stoprocentně ano. Já tomu bezmezně věřím a do sezony jsem vstupoval s tím, že chci opět zažít ten krásný pocit. Takže hodně nám věřím a nerad bývám zklamaný.

Změnila se situace v týmu po jmenování Pavla Budínského jako trenéra reprezentace? Je cítit v týmu zvýšená motivace?

NENENE. Nic se nezměnilo, nic se neudálo, vše je při starém. I Míra Soukup je ten starý Soky srdcař a poctivák /smích/.

Hodně nezvyklou věcí byl zájezd na Moravu, kdy se BK Děčín nevracel zpět , ale odehrál během tří dnů dva zápasy. Jak hodnotíš tuto novinku?

Myslím si, že to byl geniální nápad. Ať jsme byli trochu více unavení nebo ne je to rozhodně lepší než cestovat tam a zpět. Takže když bude v budoucnu opět tato možnost, náš klub ji rozhodně přivítá.

Jak se těšíš na lednový zájezd do Číny?

Tak já se těším moc. Člověk se podívá někam kam by se za normálních okolností asi nedostal a ještě k tomu může pomoci dobré věci. Bude to změna se spoustou zážitků.

Na závěr trochu z jiného soudku. Kdy příjde či přijede do haly fandit Mareček?

No Mareček již na pár basketech byl, ale bohužel ne na tom, kdy jsem hrál já. Až tam bude tak budu hrozně šťastný taťka, protože to jsem si vždycky přál. A ten pocit po vyhraném zápase, že si ho vezmu k sobě… na to se těším úplně nejvíc. Takže já doufám, že příjde brzy a na play off bude určitě ten nejvěrnější fanoušek /smích/.

Dalším člověkem, který je dlouhodobě spjat s BK Děčín je jeden z nejvěrnějších fanoušků týmu Ivan Kobera. Také jeho se podařilo Probasketu vyzpovídat.

Ivane, jak si zatím spokojen se současným postavením BK Děčín v tabulce a předváděnou hrou?

Výkony a postavení v tabulce MNBL našeho BK Děčín víceméně naplňují má očekávání před sezónou. Velmi mě potěšil zápas doma s Novým Jičínem, naopak zamrzela prohra s USK. Předváděný styl hry se mi líbí, jen stále čekám na to, až se stabilizují výkony našich křídelníků. V tomto aspektu vidím největší rezervy.

V čem si myslíš, že tkví tajemství BK Děčín, že i v nelehké ekonomické situaci dokáže konkurovat lépe ekonomicky zajištěným týmům?

Myslím si, že již dlouhou dobu je klub dobře veden lidmi, kteří basketbalem žijí a rozumí mu. Do týmu jsou pečlivě vybíráni hráči, kteří mají nejen sportovní kvalitu, ale i charakterové vlastnosti takové, aby tito borci utvořili fungující tým, který táhne za jeden provaz. Samozřejmě nemohu nezmínit trenéra Pavla Budínského, jehož angažování před lety bylo výborným tahem. Odvádí klubu práci, na kterou jednou budeme s díky vzpomínat.

Sice je to asi předčasné, ale současné rozložení sil se jeví tak, že zřejmě ve čtvrtfinále dojde na souboj Děčín – Pardubice. Jak vidíš vzájemnou rivalitu obou týmů?

Pardubice. Náš osudový soupeř… Já osobně řadím Pardubice mezi týmy, které mi jsou sympatické, nemám s nimi problém. Samozřejmě vnímám jistou rivalitu, která je mezi fanoušky obou klubů živena především na internetových diskuzích, ale myslím si, že management i hráči obou týmů mají dobré vzájemné vztahy a rivalita je jen čistě sportovní. Jednoduše kluby mají podobnou výkonnost, často se utkávají a zřejmě utkávat budou v play-off. Těším se na to!

Má současný BK Děčín ještě nějaké rezervy? Konkrétně v čem? Co třeba práce s fanoušky?

Kdybych mohl něco zlepšit, zaměřil bych se na práci kolem propagace zápasů, snažil bych se pro diváky zápasy zatraktivnit například nějakou show při nástupu hráčů, možná by mače oživil hudební doprovod na varhany ala NHL, pokusil bych se angažovat nějakého zábavného spíkra… Není to ale asi jednoduché. Finance, a ne každému by se mnou navrhované změny zamlouvaly. Faktem je, že návštěvnost je pro mě zatím docela zklamáním…

Pokud by si mohl porovnat Děčín z minulé sezony a ten současný. Jak by srovnání vypadalo?

Myslím si, že loňský i letošní model BKD je podobný, stojí na stejných základech. Jak už jsem zmínil výše, hra našich křídel zatím nepatří mezi ozdoby týmu. Ale třeba budu ještě v průběhu sezony muset změnit názor a např. Fontý předvede, co v něm vězí. Byl bych rád.

Basket v Děčíně sleduješ již neuvěřitelně dlouhou dobu a nevynecháš jediný zápas. Co tě stále do haly přivádí?

Je to tak, na basket do Maroldovky chodím pravidelně od roku 1981. Děčínský basketbal se stal neoddělitelnou součástí mého života, mou vášní. Basketbal je nejkrásnější sport. Rád přátelům říkám, že basketbal je jediný sport, ostatní že je tělovýchova /smích/.. Do haly mě táhne touha po dávce emocí, jistého adrenalinu, radosti… Těžko to popisovat. Mezi generacemi hráčů i ostatních fandů jsem si našel spoustu přátel, kamarádů. K basketbalu jsem přivedl i oba své syny a jsem rád, že se stali alespoň na čas součástí BKD.

Pokud by si mohl sestavit ideální základní pětku za celou dobu co chodíš tady na basket. Jak by vypadala?

Tak tohle tedy není žádná sranda… Určitě na nějakého výjimečného playera zapomenu. Dobře tedy, tady ta nej sestava je: P. Houška – R. S. Roberts – P. Janouch – L. Bartoň – W. Hatcher. Nedá mi to ale, abych nezmínil, že za největší postavu BKD považuju Petra Janoucha. A v době mého fanouškovství nelze zapomenout na Karla Formánka, Vláďu Hanáka, Ella Sanderse, Láďu Zalužanského. Ze současných hráčů můžu už za nezapomenutelné hráče označit Míru Soukupa, Máru Balíka a Koubu Houšku.

Zdroj: www.probasket.cz