Děčínskému basketbalistovi Houškovi radil doktor tenisty Štěpánka

Dobrá zpráva pro basketbalisty Děčína. Jejich kapitán Jakub Houška se snad definitivně zotavil z vlekoucí se mononukleózy a 9. srpna bude moci naskočit do přípravy na příští sezonu v NBL.

“Doktorka mi při kontrole řekla: Odpočinku bylo dost, jdi na to. Sice mohu jen pomaličku a pozvolna přidávat zátěž, ale i to je pro mě jako svěcená voda. Po těch měsících nic nedělání se na to těším jako blecha,” uvedl Houška.

Na palubovku už jste se jednou vracel, když na jaře vrcholilo play-off. Pak se však vaše nemoc zase zkomplikovala. Co se stalo?
Asi jsem moc chtěl. V play-off jsem se snažil pomoct, ale zhoršilo se to. Tělo na tu velkou zátěž ještě nebylo pořádně připravený. Teď už si dám pozor, snad budu trošičku rozumnější (smích).

Čím se projevily komplikace?
Cítil jsem se zase hrozně unavený, byl jsem hlídaný a jaterní testy se po větší zátěži okamžitě zhoršily. Musel jsem hned přestat a nastoupit dlouhou dovolenou.

Zase jste musel mít úplně klidový režim a jenom ležet?
To ne. Už jsem normálně mohl žít, ale bez jakéhokoliv sportu. Povoleny jsem měl procházky, abych mohl chodit s kočárkem. Zase jen ležet, to už by bylo na palici…

Vaše potíže už se vlečou skoro půl roku.
Od půlky ledna. Ptal jsem se na to všude možně, většinou mi říkali, že jsem asi vážně s tím návratem přišel příliš rychle. Teď je dost času, mám velkou oporu v klubu. Nikdo na mě netlačí, neříká: Musíš za měsíc hrát, nebo tě vyhodíme. Jsou trpěliví, říkají, že mě potřebují zdravého. To mi dodává sílu.

Nebál jste se, že by dlouhá pauza mohla ovlivnit vaši kariéru?
Pořád doufám, že se do toho dostanu zpátky. Strašně by mě to mrzelo, basket mám hrozně rád. Třeba to bude trvat a tahle sezona bude stát za bačkoru. Když v říjnu začne liga, asi tam nebudu schopný dělat nějaké velké kusy, to je všem jasné. Když vyjde druhá půlka sezony, bude to v pohodě.

Měl jste při boji s nemocí vzor v nějakém sportovci?
V tenistovi Radkovi Štěpánkovi, jenž prodělal únavový syndrom. Způsobuje totiž to samé, co mononukleóza. Je to hodně podobné. Kontaktoval jsem doktora, který Radka léčil. Četl jsem články o něm, sehnal jsem si na něj kontakt, psal mu, pak za ním jel. Také mi hodně pomohl.

Brzy se vrátíte do týmu, Děčín navíc získal zpět hvězdu Sanderse.
Z toho jsem nadšený. Znám ho, je to bourák po herní i lidské stránce. Moc se na to těším. Když jsem přišel do Děčína, hrozně mi pomáhal. Na hřišti nám to vždy klapalo. Je to člověk, který nepotřebuje být lídr v tom smyslu, že dává každý zápas 40 bodů. Je to týmový hráč, podobně jako já..

Budete silnější?
Na perimetru se soupeři nebudou moc soustředit už jen na Hatchera, ale i Sanderse. Pro soupeře to bude méně čitelné. Jestli nám konečně vyjde finále NBL? Prostějov, Nymburk, Pardubice, Nový Jičín, to bude pořád špička. Ale do horní pětky patříme, musí se s námi počítat.

Schylovalo se k derby Děčína s Chomutovem či Ústím, ale oba kluby uvolněné místo po Spartě v NBL odmítly. Mrzí vás to?
Ani se jim nedivím. Sponzoři nedávají do basketu tolik peněz jako do fotbalu či hokeje. I 10 milionů je hrozně moc. Chápu, že je pro ně lepší hrát špičku 2. ligy než se plácat na konci tabulky a nic nevyhrávat.

Autoři:

* Ondřej Bičiště www.ibasket.cz