KEDJOM -KEKU…” V překladu to znamená „Lidé z lesa“

Možná si říkáte, co to vlastně je, kdo to je, či proč to je… Je to zcela jednoduché. Kedjom-Keku (čte se Kedžom keku),DAMA1 je občanské sdružení, jehož cílem je záchrana horského mlžného lesa a podpora vzdělání ve stejnojmenné oblasti v severozápadním Kamerunu. A je to přesně to místo, odkud je DAMA, holčička, které pomáhá KOUBAsket a nejen jí. Holčička, které jsme přispěli na její vzdělání a já osobně z toho mám velkou radost. Opět jsem potkal lidi, kteří to myslí se životem tak trochu jinak a je to parádní. Já již několik let pokukoval o této tak trochu jiné adopci a tahle se mi konečně zamlouvala se vším všudy. Samozřejmě i díky rodilé Děčíňačce Kačce Šponarové, přes kterou jsem se k tomu dostal.

Ale o co tu hlavně jde… 16.1.2014 od 20h se u nás v Děčíně v Kinokavárně Garage uskuteční promítání filmu O MUŽI, KTERÝ SÁZÍ STROMY, film z místa, kde tato oraganizace funguje, kde postavila školu a snaží se dál vzdělávat tamní obyvatelstvo. Muž, který se již spoustu let snaží zachránit lesy, které všude kolem jeho kmene dříve byly, muž, který našel tak trochu jiný smysl života… Takže neváhejte a doražte, já tam určitě budu, protože toto si nemohu nechat ujít…Třeba tam bude i malá Dama 🙂

Přináším vám rozhovor s jednou ze členek tohoto sdružení Terezou Švejcarovou, která taktéž do Děčína zavítá a budete se moci zeptat na vše, co vás napadne…

Kdo vlastně jste? Co je vaším hlavním cílem?

Jsme parta lidí, která se snaží zachránit unikátní ekosystém horského mlžného lesa na severozápadě Kamerunu prostřednictvím vzdělání. V oblasti jsme postavili školu, kde učíme děti běžnou látku prvního stupně se zaměřením naIMG_6224 environmentální výchovu. Chceme, aby pochopily jak děti, tak i jejich rodiče, že místní lesy jsou pro ně životně důležité a bez nich v této oblasti nebudou moci žít. Lesy totiž kromě jiného zadržují vodu a bez té by se v oblasti nedalo hospodařit.  Snažíme se také změnit systém místního zemědělství, naučit místní obyvatele hospodařit udržitelně bez potřeby kácení lesa a posouvání polí na jeho místo.

Kde se vzala myšlenka, která váš dostala až do Kamerunu?

Předseda sdružení Martin Mikeš se do této oblasti dostal s vědeckým týmem přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a toto místo ho natolik uchvátilo, že se rozhodl místním obyvatelům pomoci.

Proč název Kedjom-Keku?

2327Právě tak se jmenuje kmen a oblast v pohoří Bamenda highlands, kde působíme. V překladu to znamená „Lidé z lesa“

Čeká vás v Děčíně promítání filmu o Muži, který sází stromy. Jak byste tento dokument charakterizovala? O čem všem je?

Je to dokument, který natočil člen Kedjom-Keku Michal Gálik. Vypráví příběh o našem kamarádovi Ernestovi, který si velmi dobře uvědomuje důležitost místních lesů a už mnoho let se je snaží chránit. Každoročně vysadí tisíce stromů a o problému ubývání vegetace vzdělává místní obyvatele. Kromě příběhu tohoto inspirativního muže Vás dokument provede po krásném Kamerunu a seznámí Vás s místními tradicemi.

Jak jste se dostali až do Děčína? Jak časté je promítání filmu? A objíždíte takhle celou republiku?

Do Děčína jsme se dostali díky naší člence Kačce Šponarové, která odsud pochází. Film vznikl v polovině roku 2013 a od té 2326doby se ho snažíme představit co největšímu množství diváků. V posledním měsíci ho mimo jiné měli možnost shlédnout studenti pražských středních a vysokých škol, kde jsme pořádali promítání. Film už v podstatě objel nejen Českou republiku, ale i Slovensko, odkud jeho tvůrce pochází.

Půjde čistě jen o film, nebo se návštěvníci budou moci dozvědět i něco více o tom, co děláte?

Po filmu bude následovat debata se členy Kedjom-Keku, kde Vám rádi zodpovíme jakoukoli otázku spojenou s naším projektem, Afrikou, cestováním či možnou pomocí v cestě k našim cílům.

Jednou větou… Proč by lidé neměli chybět na této akci?

Jednou z věcí je určitě i motto našeho sdružení: Přibližujeme Vám Afriku takovou, jaká opravdu je. Dozvíte se spoustu zajímavostí ze života místních obyvatel, zvířat žijících na území Kamerunu nebo o tom, jak jednoduché je přiložit ruku k dílu.

———–

 Podívejte se na vyprávění režiséra tohoto filmu Michala Gálika v České televiziklikněte ZDE, je to hodně zajímavé…

 Ukázka z filmu, na  kterém byste neměli 16.1. chybět…

A něco srandovního na konec 🙂  “Nene, já už nemusím, já už ho vidím”