Nový model, nové tváře, MNBL 2010/11 je tady!!!

Po nesmírně dlouhé době a skvělém MS v podání českých holek a velmi úspěšném repre létě českých chlapů je tady opět MNBL a před sezonou 2010/2011 se, jak se již na Koubasketu stalo dobrým zvykem, stručně podíváme jaké se v jednotlivých týmech udály změny, kdo za koho ( nikoli za kolik) nastoupí, na ambice jednotlivých celků, no prostě co je kde nového a co starého:-)

Nový je především systém soutěže, který je sice dost kritizovaný, ale to už se nedá nic dělat. Jen na připomenutí, začne se klasicky doma- venku bez Nymburka, pak se to rozdělí na A1 – A2 , znova od nuly a připojí se Nymburk, po nadstavbě už play off.

ČEZ Basketball Nymburk – sedminásobný mistr sice vypadl z kvalifikace pro Euroligu, ale nově se přihlásil do Adriatické ligy, navíc bude hrát Eurocup. Nelze se divit, že na základní část MNBL již nemají v Polabí čas. Přesto je NBK opět hlavním favoritem ligy a cokoli jiného, než osmý titul by byl pořádný šok. Kvalitou je Nymbáč na podobné úrovni jako loni.
Odešli – Tsiaras ( Panionios), Lewis ( Belgie), Ricci ( Japonsko), Lee (bez angažmá).
Přišli – Efejuku (usa), Simmons ( USA), Koch (USA), Nissim ( Izrael, Chán ( Prostějov).

BK Prostějov – náš první soupeř. Prostějov zcela netradičně provedl ve svém celku pouze kosmetické změny a vedení dalo důvěru hráčům, kteří v uplynulé sezoně dosáhli na finále. I letos si asi Prostějov brousí své orlí drápy na finále.
Odešli – Chán ( Nymburk), Skibniewski ( Wroclawek, Polsko), Veselovs.
Přišli – Nicholson ( USA, Pezinok), Marek ( Rosalia, Španělsko), J.Bohačík.

BK JIP Pardubice – náš tradiční a v poslední době osudový soupeř také přes léto kádr vůbec neoslabil a všechny opory na východě zůstaly. Pardubice tak jistě opět chtějí postoupit do semifinále.Věřme, že se co nejdříve uzdraví Pavel Miloš.
Odešli – Kříž ( Nymburk, posléze USK), Vošlajer ( Nový Jičín ).
Přišli – Černošek (Brno), Volf (Uruguay).

Unibon Nový Jičín- na severu Moravy se přes léto podařilo, jak vypovídá nový název týmu, vyřešit finanční potíže a Nový Jičín bude tak jako v posledních letech určitě spojován se semifinálovými ambicemi.
Odešli – Sanders ( Děčín), Gavlák (Handlová), Varnelis (Litva), Šteffel (Itálie), Walker (bez angažmá).
Přišli – Channels (USA), Pečiukas (Litva), Šoška (Opava), Vošlajer (Pardubice).

BC Kolín – v Polabí by jistě rádi zopakovali loňskou účast v play off, tým zůstal téměř beze změn. Příprava ale byla poznamenaná velkými zdravotními potížemi, což vyvrcholilo předčasným ukončením soustředění na Slovensku. Forma týmu je tak velkou neznámou.
Odešli – Pavlík ( Maďarsko), Platt (bez angažmá).
Přišli – Stria (Poděbrady), Milles (USA).

Basketbal Brno – po loňském totálním propadáku a až předposledním místě v soutěži se v Brně událo mnoho změn s cílem probojovat se do play off. Uvidíme jak vyjde sázka na cizince. Přípravné zápasy zatím příliš optimismu nenabídly.
Odešli – Vrubl,Majerík (oba Prostějov B), Holanda,Šustek (oba J.Hradec),Černošek (Pardubice), Sismilich (Svit).
Přišli – Maio (Belgie),Holloway ( USA, Hannover), Castleberry ( Poděbrady), Kysela (Vyšehrad), Cvek (Opava), Svoboda,Šmíd.

BK Opava – jak je již tradicí ani v Opavě nedošlo přes léto k nějakým výrazným změnám, zůstal rozehrávač Čarnecký i další opory týmu, který by rád opět nakoukl do play off. Opava se bude jistě opět prezentovat rychlým dynamickým basketem.
Odešli – Douša (Děčín), Šoška (N.Jičín),Cvek (Brno), Novák (Plzeň).
Přišli – Brliť, Miklošík ( oba Slovensko).

NH Ostrava – pryč jsou doby, kdy v Ostravě spoléhali pouze na domácí hráče. Napravit dojem z uplynulé sezony chtějí s pomocí nových zahraničních akvizic, klíčové bude zda se podaří nahradit vynikajícího Mika Mitchella.
Odešli – Hodd ( Curych), Mitchell (bez angažmá).
Přišli – Mason (USA), Gibson Bascombe (Kanada).

USK Praha – po odchodu vynikajícího dua McKay – Ford se jeví celek pražských vysokoškoláků jako papírově slabší než loni, ovšem díky kvalitní práci kouče Scalabroniho s mladými nadějemi se dá čekat, že USK opět bude týmem, který překvapit dovede.
Odešli – McKay (Itálie), Ford (Francie), Balvín (Cajasl Sevilla).
Přišli – Hanke (USA), Vyoral, Kříž ( oba Nymburk).

TJ Svitavy – hodně překvapivý nováček MNBL. Vedení týmu odkoupilo licenci od Poděbrad a MNBL se tak bude hrát i v tomto městě. Přípravné zápasy ukázaly, že se Svitavami se musí počítat ( výhra na Tyršově Poháru, výhry nad Brnem) a celek může překvapit. Oporami by měli být Radim Kramný a Ladislav Horák, v posledních dnech kádr Svitav posílili i cizinci Tarvis Bladsoe a Brian Egwuatu. Trenérem Svitav je Jindřich Svojanovský.

Lokomotiva Plzeň – další nováček a nová destinace na české basketbalové mapě. Plzeň do vedením kouče Dominika Feštra spoléhá zatím na české hráče a jak bylo tady vidět v přípravných zápasech určitě by měla být lepší než loni Sokol Vyšehrad. Mezi hlavní opory nutno zařadit Pavla Fránu, Jaroslava Kovandu, Milana Soukupa, Pavla Nováka či Lukáše Maříka.

No tak to je asi tak všechno 🙂 Co se týče BK Děčín pravidelné zprávy sem přináší šéfredaktor přímo z místa dění, přesto se dá možná očekávat nějaký ten stručný článek i z mé strany 🙂 pro dnešek ale vše, na viděnou v Maroldovce v sobotu, kdy to tady vypukne 🙂 pro čtenáře Koubasketu vyplodil Valdano.