Od bronzu ke bronzu – část III.

Tak se nám přiblížil start MNBL na cca 14 dnů / pak již nebude čas /a tudíž se  mrknem společně na další tři sezony basketbalistů Děčína a jak psáno minule nudit se rozhodně nebudem tak jako jsme se nenudili přímo v hale.Tak jdem letem světem přímo na věc.

Sezona 2003/2004 – k medaili nebylo daleko aneb  patříme definitivně k elitě

Po šestém místě z minulé sezony nastává přes léto v basketbalovém klubu Děčín situace, že tým sice patří k tomu lepšímu v lize,ale nad basketem v Děčíně se stahují temná mračna a tato sezona je poslední ve spojení s generálním sponzorem SČE a navíc poslední, kterou lze odehrát v totálně nevyhovující Maroldovce. Vše je doslova hektické. Tým opouští jeden z mohykánů začátků ligového basketu v Děčíně Ladislav Zalužanský, dále Mike Garrett, Martin Mička. V průběhu minulé sezony odešli Tomáš Hrubý a Luboš Pohanka. Nově příchozími
hráči jsou Michal Šušák a mladíci Jirka Holanda a Honza Tomanec. Jo málem bych zapomenul, že od sousedů z UL přestupuje Ell Sanders :-)). Všichni jsou zvědavi co tady kouzelník ukáže, no po 11 zápasech to máme 9-2 a euforie je značná. Brnu dokážem i k údivu trenéra Pospíšila nasázet příjemných 20 trojek !!!Následně přeci jen ubíráme trochu plyn,ale i tak po základní části skvělá třetí pozice pro Děčín ! V nadstavbě A1  se bohužel po matných výkonech energetici propadají na čtvrtou pozici, což se ukázalo jako negativní jelikož do play off nám připadl tým Opavy hrající sice v sedmi lidech ,ale vesměs se jednalo o zasloužilé reprezentanty což bylo znát i při výkonech rozhodčích. První zápas se ukázal jako rozhodující , když zde Opava vyhrála. Ve čtvrtém klíčovém zápase je nám zcela nezvykle vyfaulován Ell a dílo zkázy je dokonáno.Je zcela jasné, že tým vedený dvojicí Šón – Ell nebyl od postupu
daleko, přesto medailové bitvy byly bez Děčína. Závěr sezony byl také ve znamení návštěvy Václava Klause na zdejší basketbalové exhibici.

Kádr BK SČE Děčín : Ell Sanders, Rah Shun Roberts,Lukáš Houser, Pavel Prach, Jan Sitař, Marek Balík, Miroslav Soukup,Jan Wiedner, Michal Šušák, Tomáš Kiršbaum, Jiří Holanda, Jan Tomanec. Trenér Zdeněk Hummel.

Sezona 2004/2005 – nová hala, nový trenér, nový název aneb není nad zaběhnutý řád

Pokud se dá v minulých letech hovořit o četných změnách tak léto 2004 v Děčíně je horké tak,že to snad ani nebylo možné. Těžko začít něčím jiným než změnou názvu na BK Děčín. Jelikož  SČE v létě jako generální a hlavní sponzor skončil tým se musel přejmenovat a začal se hledat nový sponzor. Do toho všeho bylo jasné, že se musí něco stát s Maroldovkou. V květnu 2004 tedy začaly stavební práce a že se vše stihlo se dá nazvat malým zázrakem. Managment týmu i v  náhradních prostorech předvedl vynikající kolektivní výkon bez  bytečných ztrát :-)) dalo by se basketbalově napsat. Trenéru Hummelovi skončila smlouva i když se možná čekalo, že tu zůstane jako blesk z čistého nebe přichází trenér Pavel Budínský z Chomutova. Naprostý opak kouče Hummela,představilel mladé trenérské školy musí ze začátku možná čelit jisté nedůvěře, ale víte jak :-))) Odchod SČE znamená logicky i odchod Šóna, skvělého borce. Dále odchází Jan Sitař. S trenérem přichází Jakub Houška a velkou neznámou jsou cizinci Tarvis Williams a Antonio Bičvič. V únoru 2005 se k týmu připojil Patrik Smažák / z důvodu diciplinárního trestu Máry Balíka /. 20. října proti USK je odehrán první zápas v nové aréně. V základní části tým hraje moderní basket a velmi solidní bilancí 14-8 je na pátém místě tabulky.Negativem je těžké zranění Kouby pro kterého končí sezona již v lednu.Pátou pozici obsadíme i po nadstavbě a očekávaným soupeřem ve čtvrtfinále  je tak tým Aplus Brno. Po prvních zápasech kdy je stav 1-1 je bohužel ve třetím hned v úvodu vyloučen Sanders a asi klíčový mač vyhrává Brno. I když vyrovnáváme na 2:2 přece jen pátý zápas vyhrává domácí Brno a postupuje. Tým ale v sezoně rozhodně nezklamal a páté místo bylo jen potvrzením správnosti nastoupené cesty a to jak Klub zdolal  všechny překážky v přelomové sezoně bylo neuvěřitelné. Navíc skvěle reprezentoval ve FIBA Cupu , kde k bilanci 7:1 netřeba víc dodávat. V nové Maroldovce navíc na jaře 2005 proběhlo vynikající All Star Game což byla pro Klub také skvělá odměna.

Kádr BK Děčín : Ell Sanders, Tarvis Williams, Antonio Bičvič, Miroslav Soukup,Jakub Houška, Marek Balík, Lukáš Houser, Jan Wiedner, Pavel Prach, Jiří Holanda, Michal Šušák, Jan Tomanec, Patrik Smažák. Trenér Pavel Budínský.

Sezona 2005/2006  – konečně více klidu aneb pomsta byla sladká

Proti žhavému létu 2004 se léto 2005 nese v poklidné atmosféře. Kouč ani vedení nemají příliš důvod měnit tým. Z týmu odchází Tarvis Williams do Francie což se dalo očekávat. Dlouholetá opora Pavel Prach přestupuje do Brna a odchází Tomáš Kiršbaum. Z Opavy naopak přichází skvělý trojkař David Panáček, pod koš K amaldin Gamma a tým doplňuje Aleš Jiráň. Velice se nám daří úvod základní části , když po prvních zápasech je bilance vynikající 9-2 a tým bez zdravotních potíží šlape jako hodinky , pohybujem se stále kolem třetího místa. Odvety sice už tak zdařilé nejsou,ale i tak lze tým za bilanci 15-7 po základu a předváděný basket pochválit. Končíme těsně na čtvrté pozici za Mlékárnou Kunín. V lednu 2006 zde z výkonnostních důvodů končí Jan Wiedner. V nadstavbě ovšem nastává zdravotní problém u Ella, kdy je rozhodnuto, že už do ní nezasáhne a tak se s bilancí 2-8 propadáme na páté místo a je otázkou, zda Ell bude do play off v pořádku. Stejně jako loni nám připadá brno a je už trochu únavné poslouchat nářky trenéra Pospíšila o rugbystech z Děčína. První zápas se hraje  v Brně. V podstatě je to přetahovaná o každý bodík v útoku se nedaří nikomu,ale když už se zdá, že se bude prodlužovat tu uzdravený Ell přes blokujícího Bendu v poslední vteřině rozhoduje o výhře bojovníků ze severu !!Druhý zápas také s přehledem vyhrává Děčín a vedení 2:0 spolu s chováním trenéra hostí tým doslova žene za postupem.
Třetí zápas v Brně sice Děčín prohrává,ale přichází 19.duben 2006 a zápas ve kterém došlo k totální destrukci Brna a k zážitku, na který nelze zapomenout. Od začátku byl na palubovce pouze jeden tým a když dal v poslední vteřině Šuši trojku z první řady žlutý tribuny začal Ell tancovat na stolku rozhodčích a Euforie nebrala konce. Pomsta byla dokonána. V  semifinále již nestačíme na mistra z Polabí a boj o třetí místo proti Prostějovu otevíráme domácí výhrou o bod ,ale jelikož se score počítá musíme vyhrát i na Hané.  Bohužel Prostějov je ten den silnější,ale krásné čtvrté místo je opět posunem a ukázkou toho, že i ve skromných podmínkách se dá hrát špičkový basket.

Kádr BK Děčín : Ell Sanders, Lukáš Houser, Antonio Bičvič, Kamaldin Gamma, Jakub Houška, Miroslav Soukup, Marek Balík, Michal Šušák, Jan Wiedner,David Panáček,Patrik Smažák, Jiří Holanda, Aleš Jiráň, Jan Tomanec. Trenér Pavel Budínský.

Tak  máme společně za sebou další tři sezony , ve kterých tým Děčína odehrál mnoho památných bitev, získal si renomé veřejnosti a dvě pátá a jedno čtvrté  místo bylo sladkou odměnou a začalo se hovořit i o medaili. Následně si někdy jindy připomenem poslední tři sezony, kdy to nakonec klaplo, víte jak 🙂 Ale to až někdy jindy…. Valdano.