Ondra Balvín: “Myslím, že postup z druhého místa může být i reálný…”

Ondra Balvín… muž, který letos získal ocenění MVP turnaje na ME“20“. MUŽ, který je nejvyšším členem našeho výběru. MUŽ, který často nezavře pusu. MUŽ, který blokuje soupeře ze špiček, což všem předvedl na turnaji v Estonsku, kde z něj byli soupeři nešťastní. MUŽ, který se rozhodl, že se pustí do dělání řidičského oprávnění, takže když uvidíte někoho obrovitého po Chomutově v autě autoškoly, tak to je on 🙂  tak nějak přemýšlím. . . je to muž? 🙂 Není to spíš ještě kluk ? 🙂 🙂 🙂

Ty máš za sebou ME „20“, kde si byl zvolen MVP tohoto turnaje. Jak se hrálo týmu a jak se hrálo tobě osobně?

Myslím, že týmově problém na turnaji žádný nebyl, trochu nám zpočátku vázla souhra, ale nakonec to bylo dobré.  Mě osobně se ze začátku moc dobře nehrálo a v prvním zapase jsem si udělal výron, takže jsem měl určité limitování, ale postupem času se to zlepšovalo a na nejdůležitější  zápasy jsem byl v pořádku a to se mi hrálo skvěle 🙂

Byla šance na celkové vítězství, nebo to ve finále už prostě nešlo?

Určitě byla, ale bohužel jsme byli dost unavení z předešlého zápasu proti Izraeli a ta únava byla znát, ale hlavně jsme Chorvaty nechali rozehrát, což byla chyba a celkově naše obrana nebyla tak kompaktní jako v předešlých zápasech.

Ty ses hned po turnaji připojil k mužské reprezentaci, byl to pro tebe velký skok?

Ani moc ne, já už třetím rokem mám v létě reprezentační dvojbloky, takže spíš zápasím s únavou.

Loňský rok byl v mužské reprezentaci takový “rozjezdový”, letošní už se opravdu o něco hraje, jak ses těšil k mužům?

Pro mě už i minulý rok byla zajímavá zkušenost, tenhle rok je to trošku jiné v tom, že se sešel podstatně silnější  tým a hlavně tu je dost známých jmen. Já jsem byl hlavně zvědavý jak budu vypadat ve hře proti ostatním pivotům hlavně proti Petru Bendovi, bohužel ta zkušenost je na jejich straně 🙂

Připojil ses vlastně o něco později,  jak rychle ses u výběru „zabydlel“ ?

Víceméně ihned, akce jsou  skoro stejné jako loňský rok, takže v tom problém nebyl a kluci mě taky vzali bez problému.

Ty hraješ ve Španělsku ve stejném týmu(Sevilla) jako Tomáš Satoranský. Jak si to měl s trénováním a hraním v minulé sezóně u „A“ týmu a co tě čeká v té nadcházející? Změní se pro tebe něco?

S prvním týmem Sevilly trénuji denně, na zápasy jsem byl nominován pouze v případě, pokud se někdo z pivotů zranil. Takže za sezónu jsem odehrál kolem 4-5ti zápasů. V nadcházející sezoně již budu pouze s prvním týmem Sevilly a jediné co se změní je, že nebudu nadále trénovat s rezervním týmem.

Jsi rodák z Ústí nad Labem, kdy vůbec si zmizel z českých palubovek do Španělska a co tě k tomu tenkrát vedlo?

Z Česka jsem zmizel v 18ti letech, vedlo mě hlavně to, že mým snem je NBA a upřímně z české ligy není moc velká šance být draftován, ale ze Španělska je šance celkem veliká, jelikož ACB liga je nejkvalitnější liga v Evropě a také Španělsko má skvělou práci s mladými hráči.

Myslíš si, že si udělal dobře? Doporučil bys tuto cestu i jiným mladým nadějným basketbalistům? 

Svého rozhodnutí nelituji, byla to správná volba. Určitě bych ale doporučil  odejít spíše až v juniorském věku, základy v kvalitním kadetském týmu vám v česku dají, ale ve Španělsku je v juniorském věku více kvalitněji rozvíjejí než v ČR. Pro mě osobně bylo důležité, abych měl kontakt s prvním týmem a individuální tréninky.

Jak vidíš naše šance v postupu na ME 2013?

Šance je určitě veliká, ačkoliv naše skupina není nejlehčí. Bude hodně záleže na skladbě ostatních týmů(Itálie i Turecko) a na naší  aktuální formě. Myslím, že postup z druhého místa může být i reálný.

Co si myslíš, že bude hlavně rozhodovat?

Naše obrana, která zatím funguje skvěle, ale kvalifikace je zase jiný basketbal než příprava a také příprava po taktické stránce, co se individualit soupeře týče.

 Jak se ti prozatím líbí v Chomutově?

Chomutov je pěkné město, hodně se to tu změnilo. Mám tu kamarády, takže  jsem tu už párkrát byl. Musím určitě pochválit vaší restauraci Pepe lopéz 🙂

Proč ses rozhodl zrovna v Chomutově dělat autoškolu? Co tě k tomu zrovna nyní donutilo?

V létě většinou přejíždím mezi Evropou kvůli reprezentacím, ale tento rok máme základnu v Chomutově a budeme tu celkem dlouho, takže kvůli tomu jsem se rozhodl dělat autoškolu tady a také mám dobré reference přes kamarády.

Kdybys měl pozvat fandy basketu v Čechách na naše první domácí utkání proti Itálii, co bys jim vzkázal? 

Aby přišli podpořit silný český tým, kde se sešla budoucí generace devadesátek s tou, co končí, proti hodně kvalitnímu soupeři i s hráčem z NBA a také atraktivní basketbal, o který se oba týmy budou snažit. Ale hlavně aby fanoušci vytvořili skvělou kulisu a aby nás ještě více namotivovali k zápasu.