PETR ČECH: “Máme koše i v tréninkovém centru Chelsea” (English version inside)

Je to již pěkná řádka týdnů, kdy jsem dostal tento nápad. A nápad se proměnil i ve skutečnost. Samozřejmě to bylo vše zapříčiněné mým zraněním hlavy a tím, že mě s Petrem hodně srovnávali. Rozhovor s Petrem Čechem je tady a vy se můžete dozvědět mnoho zajímavého. Jestliže vyšel v MF Dnes článek o tom, jak  jdu s mou přilbou ve stopách Petra Čecha, tak jsem se rozhodl, že v těch stopách opravdu půjdu a pokusím se ho zkontaktovat. Moc jsem nedoufal, ale nakonec se mi prostřednictvím svého webmastera ozval a rozhovor je na světě. Je vidět, že je to opravdu hráč s velkým “H”! ! Petr měl samozřejmě mnohem horší zranění než já a přilbu do konce kariéry nesundá a naopak já jí asi již brzy odložím, jelikož se na nás chystají tepla a to nevím, jak bych dával 🙂 Takže ještě jednou díky moc a popřejme si hlavně to zdravíčko, vždyť v životě je to vždy až na prvním místě!

See below for the English version

Petře, od tvého vážného zranění hlavy uběhlo již téměř 7 let. Jak s odstupem času vzpomínáš na to, co se stalo? Poučilo tě to v něčem?

Jsem v první řadě rád, že jsem se vůbec dokázal vrátit k fotbalu. Možná to zranění změnilo můj pohled na život, že jsou na světě důležitější věci než fotbal. Ale že by mě to nějak poučilo? To bych neřekl. Ve vrcholovém sportu se prostě tyhle věci stát mohou a člověk to neovlivní.

A stále platí, že si ten inkriminovaný okamžik nepamatuješ? Nebo sis alespoň trochu rozvzpomněl? Nebylo ti také doporučované, aby ses z psychologického hlediska na střet nekoukal?
Ne, pořád si nic nepamatuju, nezměnilo se to ani s odstupem času. Od začátku zmíněného zápasu plus další dva dny si vůbec nic nepamatuju. Tu situaci jsem samozřejmě několikrát viděl. Zajímalo mě, jak se to stalo a neměl jsem problém koukat na ty záběry. Těší mě, že jsem se po tom všem dokázal vrátit.

Myslíš, že ti toto zranění nějak ovlivnilo tvou kariéru, nebo jsi byl i po zranění ten starý Petr Čech?
Na další výkony zranění určitě nemělo žádný vliv. Jediný problém, který nastal, bylo, že jsem se musel naučit hrát s helmou.

Když ses vracel, a postupně se začínal zapojovat do společných tréninků, cítil si na sobě strach, že by se třeba mohlo něco stát, kdybys třeba opět dostal úder do hlavy?
Helmu jsem měl od úplného začátku, aby se vyloučilo riziko zranění, kdyby mě do hlavy někdo trefil. Nejdřív jsem trénoval sám, abych si na helmu zvykl, a více než sto dní od operace hlavy jsem byl poprvé na tréninku s týmem. Den na to jsem chytal zápas.

Kdo vymyslel přilbu, ve které nyní hraješ?
Je vymyšlená na základě doporučení doktora, který mě operoval. On ji navrhl, byla to jeho vize. Chytám v ragbyové helmě Adidas upravené podle mých potřeb.

Já u sebe vidím, že se mi v ní potí hrozně hlava a jakoby se zahřívala a to si myslím, že mám slabší než ty. Jak to je na fotbalových trávnících? Je to podobné?
Já mám oproti tobě jedinou výhodu, že hrajeme venku. Na jaře nebo v létě se samozřejmě potím taky, není to úplně nejpříjemnější. Ale v zimě je to zase výhoda 🙂

Jsi sportovec, který má kromě fotbalu spoustu dalších aktivit: marketingové povinnosti, Fotbalovou školu Petra Čecha, hraní na bicí a v neposlední řadě rodinu. Jak to všechno zvládáš?
Člověk si musí vše správně zorganizovat a obklopit se dobrými lidmi. Rodina je pro mě hodně důležitá. Jakmile mám volné odpoledne, snažím se být s dětmi, abych jim vynahradil čas, kdy kvůli fotbalu nejsem doma.

Až ukončíš tvou profesionální kariéru, plánuješ se vrátit zpět do Čech a předávat své zkušenosti dalším?
Zatím neplánuju. Nevím, jak dlouhá bude moje kariéra a kam mě ještě zavede. Uvidím, co bude, až skončím. Třeba dostanu další práci v Chelsea, co já vím. Jedna věc je ale jasná už teď. Zkušenosti, které jsem získal v jednom z nejlepších klubů na světě, se budu snažit zúročit i předat.

Jak si na tom s basketbalem? Hrával si ho někdy? Zahraješ si ho třeba v rámci doplňkových sportů, či se alespoň někdy podíváš? Třeba když bojuje reprezentace?:-)
Tady v Anglii se dívám hlavně na NBA. Když se hrál zápas v Londýně, byl jsem se podívat. Celkově mám basket hodně rád. Jako kluk jsem ho hrál často. Ve škole i u nás před domem, kde jsme měli čtyři koše. Po fotbalovém tréninku jsme často s partou hráli basket. I dnes, když je někde koš, tak si jdu rád zastřílet. Máme koše i v tréninkovém centru Chelsea a někdy si jdu zaházet. Dokonce basket občas v rámci rozcvičky hrajeme my gólmani mezi sebou.

Články o tom, co se vlastně stalo:

Ve stopách Petra Čecha v MF Dnes…

Basketbalista Houška se bál o život. Teď si vaří hlavu v helmě jako Čech v Deníku sport

 

29122012---cez-nymburk_26

267858_485139754878392_1968744024_n (1)

         

644119_10150985262934649_1899112253_n

foto: domácí archiv

a fotografie Petra Čecha převzaty z jeho facebook stránek

English version

Petr Cech: “We have baskets in Chelsea practice centre”

It has been few weeks when I‘ve had this idea. And this idea became real! Of course, the reason was my own injury and also often comparision with Petr Cech that were made. An interview with Petr Cech is here and you can find a lot of interesting news there. In newspaper MF Dnes was an article that with my headguard I am following Petr Cech‘s steps, so I decided to follow it for real and tried to contact him. My hope wasn’t big but finally he answered through his webmaster and here is the result! It’s visible that he is the Player with big ‘P’. Also Petr have had much worse injury than me and he won’t leave his headguard until his carrer ends. Me, I will leave the headguard soon and in expecting hot weather coming, I am really happy, because I can’t imagine wearing it in summertime. Once more – thanks to Petr Cech and let’s wish each other health, because it’s on the first place in our lives…

Petr, it has been almost 7 years when your injury happened. How do you remember what happened? Did you learn anything from this situation?

First of all, I am really happy I was able to get back on soccer ground. Maybe it changed my point of view and I realized that there are more important thing in the world than soccer is. But I don’t think it wuold be some lesson for me. In sport these things just can happen and you can do nothing with it.


Do you still have no memories on that moment? Were you also recomended not to look at that moment on TV because of your mental condition?

I really don’t remember anything from the start of that game and two following days. Of course I’ve seen it several times. I was interested in what happened there and I had no problem to watch it. I am happy to be bale to come back after it.

Did the injury have any influence on your career or you were then the same old Petr like before?

For sure, there was no influence of this injury to my game and effort after it. I just had to get used to playwith the headguard…

After your comeback and start with practising, were you worried about what could had happened in case you would be banged in your head?

To avoid another injury, I had the headguard from the very start – in case somebody hits me to my head. First I was practising by myself to get used to the headguard. More than hundred days after the injury, I was on first team practice and day after this I played a game.

Who invited the headguard you are playing in?

It’s invited according to recommendation of the doctor who made my surgery. It was his idea, his proposal. I am playing in rugby headguard Adidas that is adjusted for my needs.

In my case, I sweat a lot and I feel like my head is getting warmer and I think I have softer headguard than you. How is it on soccer ground? Do you feel it same?

I have one big advantage over you – we are playing outside. In spring and summer I sweat too and it’s notcomfortable, on the other hand during winter I have it like advantage 😀

You, as sportsman, have many other activities – marketingyour soccer school, playing drums and family. How do you manage to do it all?

It’s necesarry to organize your time well. Also it’s important to have right people around you. Family is very important for me. Once I have free afternoon, I am with them to compensate time when I’m not at home because of my job.

Do you plan your comeback to the Czech Republic and sending your experiences after finishing your professional career?

I don’t plan yet. I don’t know how long my career will be and where it will lead me. Let’s see what will come after the end. Maybe I can get a job in Chelsea. One thing is clear – I will try to use and send my experience from one of best clubs in the world.

What about you and basketball? Have you played it? Are you playing it as supplementary sport or do you watch it sometimes? Maybe when national team plays?


Here in Great Britain, I follow mainly thee NBA. I was there on game played in London. Generally I really like basketball. As a boy, I used to play it often. In school and in front of our house, where we had four baskets. After soccer practice, we played basketball a lot. Even these days, if there is basket close, I like to shoot around. We also have baskets in Chelsea practice centre and sometimes I go there shoot around. We sometimes play basketball just between goalkeepers like a warm-up!

svitavy

18420_482460205146347_1232211644_n

 

Photo taken from his other Facebook Page Petr Cech  facebook 

 

Díky za pomoc i Kubovi Důrovi, bez kterého by překlad nevznikl 🙂