Pojďme to zítra společně dokázat!!!

Čeští basketbalisté jsou blízko vysněnému postupu na ME 2013, přestože jim do konce kvalifikace zbývá odehrát ještě dva zápasy. Mohou se radovat už po tom prvním z nich, v němž ve středu hostí Portugalsko? Odpověď zní: Ano.

Základním předpokladem pro to, aby si tým kolem trenéra Budínského mohl ve středu zajistit s předstihem účast na ME, je výhra nad Portugalskem. Ta by ale sama o sobě k postup

u stačit nemusela. Pokud chtějí čeští reprezentanti slavit už ve středu, musí se ohlížet na dění v ostatních kvalifikačních skupinách.

Připomeňme si kvalifikační klíč – na závěrečný turnaj postupují ze šesti kvalifikačních skupin nejlepší dva týmy z každé skupiny. K nim se přidají čtyři nejlepší týmy ze třetích míst. No a právě do této čtveřice by mohli Češi už ve středu proklouznout. Počítali bychom s výhrou v zápase s Portugalskem, nemohli by lvi už v kvalifikaci mít horší bilanci než 5 výher a 3 porážky. Na takový výsledek už rozhodně nedosáhne třetí tým ve skupině A, kde již nyní mají družstva na druhém, třetím a čtvrtém místě tři prohry (Srbsko, Izrael, Estonsko). Do konce kvalifikace se ještě Izrael i Estonsko utkají se Srbskem.

Zraky českých fanoušků se ve středu budou upínat především k zápasům ve skupinách B a C. Ve skupině B mají po třech porážkách Bulharsko a Ázerbájdžán. Pokud Bulharsko ve středu padne v Německu (to je do této chvíle bez porážky) a Ázerbájdžán nebude doma stačit na Švédsko, Češi postupují na ME. Další možností je prohra Maďarska (2/3) ve skupině C, které zavítá na palubovku Rakouska (2/4).

Vyloučen však není ani postup ze druhého místa. Na rozluštění této hádanky si ale budeme muset počkat až do posledního dne bojů v kvalifikaci ME 2013. O druhé se místo Češi přetahují s Tureckem. Pokud Turci ve středu neporazí doma již jistě postupující Italy a Češi vyhrají nad Portugalskem, stačila by lvům na druhé místo ve skupině v posledním zápase i prohra o 17 bodů. Porazí-li však Turci Itálii a nepředpokládáme-li jejich kolaps v Portugalsku, vede cesta ke druhému místu pouze přes české vítězství v Istanbulu.

převzato z www.cbf.cz