Posila trutnovských basketbalistů: “Prohra o třicet by byla ostuda”

V 11. kole první basketbalové ligy se odehrálo premiérové derby hráčů Sokola Hradec Králové a trutnovské Kary. Domácí Hradec naprosto převálcoval svého rivala a hosté s vypětím sil korigovali výsledek na 73:83. Přišel, s 18 nastřílenými body byl suverénně nejlepší z trutnovského týmu, ale přesto nakonec nezvítězil. Jen pomohl zmírnit porážku o deset bodů, přitom jeho celek už prohrával o sedmadvacet.

Basketbalový zelenáč Jan Jiříček, kmenový hráč Děčína, v neděli poprvé navlékl dres prvoligové Kary a musel se v derby sklonit před uměním hráčů Hradce Králové.

Jeho osud je stejně zvláštní. Ještě před sezonou se dvacetiletý pivot rozhodl, že výkonnostně bude vyrůstat u libereckých Kondorů.

Špatné výsledky týmu ho odvály až do Trutnova, kde by měl strávit zbytek sezony. “Potřebuji co nejvíc hrát. Tady je konkurence, což v Liberci nebylo,”míní nová posila.

Jak jste vnímal svůj první start za Karu?
Nebylo to nic zvláštního. V pátek na tréninku mi řekli, že budu hrát.

Jak se vlastně váš přestup tak rychle seběhl?
Už před sezonou jsem vybíral mezi Libercem a Trutnovem. V Liberci se nevyhrávalo a to není dobré na psychiku. Chtěl jsem výkonnostně růst, a když jsem se poté domlouval ještě s panem Houserem, jestli by byl v Trutnově zájem, šel jsem hned, jak to regule umožňovaly.

V derby s Hradcem jste hrál dobře, ale do zpěvu vám asi nebylo, že?
Příště ve Zlíně to musíme každopádně napravit.

Nebýt vašich 12 bodů za první polovinu zápasu, asi by to s týmem vypadalo ještě hůř, nemyslíte?
První čtvrtina mi docela vyšla, ale jinak žádná sláva. Dali jsme soupeři prostor se prosadit. Nastříleli nám 11 trojek a to je hrozně moc. To se nemůže stávat.

Ve druhém poločase jste šel s produktivitou dolů, co bylo příčinou?
Nedal jsem tři střely a nevěřil jsem si, jak bych asi měl. Ale hlavně nám chyběl výborný Dušan Hlaváček, na něhož se tu spoléháme a věříme, že příště už nastoupí.

Dopadl ten zápas v Hradci podle vás nakonec důstojně, navzdory tomu, jak to zprvu vypadalo?
Rozhodně ano, protože během utkání jsme byli na skóre minus třicet. Řekli jsme si, že to buď bude naprostý debakl o čtyřicet, nebo se kousneme a pokusíme se výsledek ještě otočit. Bojovalo se, ale ten rozdíl už byl nad naše síly.

Bral byste porážku o třicet bodů právě v derby jako ostudu?
Bylo úplně jedno, jestli to je proti Hradci nebo komukoliv jinému, ale prohrát o třicet je ostuda.

Trenér Plašil mluvil dokonce o tom, že se vám na 25 minut úplně zbláznila obrana, je to tak?
Má pravdu. Nevím, co se dělo, ale bylo to šílené. Nechávali jsme úplně volné střelce. To prostě nejde a v takovém zápase už vůbec.

K východočeskému derby vztah asi nemáte, ale mrzí vás takový nástup do nového působiště?
Já tyhle derby znám, ať už vloni z třetí ligy z Jičína nebo z Turnova. Mrzí to víc o tu skutečnost, že jsem hrál v první lize svůj jedenáctý zápas a ještě jsem nepoznal vítězství. Doufám, že to v příštím utkání zlomím.

Zdroj: http://hradec.idnes.cz/clanek.asp?c=A101123_114611_nbl_ten

Autoři: * Bohuslav Stehno MF DNES