Robert Landa: “40 minut valili nahoru a dolů naplno”

Po delší době bez rozhovoru tu máme dnes rozhovor s Robertem Landou a je o tom, jaké to je nastoupit do rychlíku jménem Alba, celkově o přípravě, ale i o jeho trénování dětí, o tom která kategorie má letos větší šanci na úspěch a samozřejmě také o tom, jak se těší na sezónu . . .

 

Minulý týden ve čtvrtek jsme odehráli poslední přípravné utkání a byla to opravdu zkouška ohněm, co si z toho zápasu vezmeš ty osobně?

Osobně – to, že kontakt s konkurencí posouvá možnosti člověka dál. Inspiruje, motivuje. A také to, jak důležité je pohybovat se, pracovat a vzdělávat se v prostředí s vysokým standardem. Herně to byla nenahraditelná příprava.

Alba hrála stylem, který moc týmů nepraktikuje. Jak moc tě to překvapilo a také si cítil, že jsme si na to potřebovali trochu zvyknout?

Tempem, nasazením a rychlostí by v Čechách mohl konkurovat jen Nymburk – právě tým, jehož hráči jsou na takovouto hru z mezinárodních zápasů zvyklí. Je ale pravda, že i v tomto jediném zápase jsme se jako tým v průběhu dokázali euroligovému tempu přizpůsobit.

Byl bys raději, kdyby hráli týmy v ČR podobně?

Byl to rychlý, lehký, oku lahodící basketbal – kdo by nechtěl, aby se tak hrálo i u nás. Samozřejmě je to otázka dovedností, ale i volby a stylu hry. Hráči Alby mohli část utkání „v klidu odchodit“, nic takového ale ani náhodou nenastalo – 40min valili nahoru a dolů naplno.

Jak bys celkově zhodnotil herní přípravu?

Dva lehčí soupeři na úvod, pak konfrontace s mezinárodní basketbalovou kvalitou. Je skvělé poznávat odlišné styly a přístupy Litevců, Němců, Poláků. Pro nás o to lépe, jsou-li to týmy hrající evropské soutěže.

Trénuješ U14 a U15 . . . Není toho moc? Která kategorie by letos mohla být z těchto dvou úspěšnější?

🙂 Trénuji, ale nejsem na to sám – hlavně mi pomáháš Ty, kluku šikovná, pak tu máme novou tvář a nový hlas Elenu a úplně hlavně je tu vrchní ředitel Ráďa, který všechno zařídí. Patnáctky jsou počtem slabý ročník – úspěchem byla už kvalifikace do ligy (Jano a Stanley dík), teď to budou mít kluci hodně těžké. Ale jen ať sbírají zkušenosti z těžkých zápasů (viz podobně výše). U14 vypadají nadějněji – v sobotu nám udělali radost prvním vítězstvím nad silnou Plzní (viz stránky mládeže http://mladez.bkdecin.cz/ ).

A jak už se těšíš na start Mattoni NBL?

Po sezoně, na jaře, si vždycky potřebuji tak tři týdny odpočinout …pak už mi basket zase chybí a začínám se těšit. Tedy už chci vítěznou sobotu v Pardubicích a první domácí středu doma.