Robert Landa: “Obojí sbližuje, přináší euforii, radost a veselí”

Dnes tu máme opravdu jednu specialitku a tou je propojení dobré vína a basketbalu. Jak to vše vzniklo? Dostal jsem email od jednoho fanouška z Moravy, který požádal, jestli by někdo z nás mohl ve víně a basketbalu najít něco podobného, stejného, či něco, co je opravdu spojuje. .  . A Koubu samozřejmě nenapadl nikdo jiný, než zdejší znalec vína :)) Bobo a sami si přečtěte, jak to vidí právě on… Opravdu neobvykle, ale velmi zajímavě napsané, taková krátká pohádka na dobrou noc, kterou vymyslel při uspávání své nejmilejší Márinky 🙂

 

Zdá se těžké najít společnou řeč mezi basketbalem a vinařstvím – vždyť my jako hráči máme k dispozici jen jednu jedinou (byť hroznu větší) kuličku a ždímáme ponejvíc sami sebe, zatímco vinař kuliček těch hroznů užívá nepočítaně a šťávu lisuje naopak z nich. Toť rozdíl jeden, ale pojďme se i na shodu podívat.

Že víno pravdu ukáže, říká se. A stejně tak, my muži sportu znalí dobře víme, že i ve hře, v zátěži, v napětí, když srdce až v krku bubnuje a krev oči zalévá, často se pravá povaha a síla člověka ukazuje.

Basketbalisté utvářejí hru – výsledkem je utkání (dvouhodinové představení), umístění na konci sezóny (práce roční) a pak třeba i celá sportovní kariéra (záležitost víceletá, až celoživotní). Ale stejně tak i hra samotná utváří a proniká do hráče. Věřím, že podobně i víno není jen vytvořeno, ale zároveň i tvoří vinaře.

Jako je voda, kámen, země, slunce, vítr, soused, pták a brouk důležitý pro víno, tak i mnoho proměnných vstupuje do basketbalu; jako je jiný burčák, sekt, bílé, červené, ovocné, tak i různí jsou hráči, zápasy i kluby. Dlouhodobá práce, trpělivost, zkušenost a znalosti se vyplatí jak vinaři, tak sportovci.

Po dobrém zápase, ani po dobrém víně nebolí hlava. Obojí sbližuje, přináší euforii, radost a veselí. Bakchus by zaplesal.