Sanders a Hatcher pochybovače přesvědčí, říká Budínský

Děčín – Dopolední trénink se protáhl až do čtvrt na dvě. Ne, úsilí neuvadá, naopak. Do zahájení Národní basketbalové ligy zbývá šestnáct dní a na každém kroku je cítit, jak pečlivě se vyvolení děčínští borci na novou výzvu chystají.
Autor: Vlastimil Novotný www.decinkydenik.cz

Už sedmá letní příprava finišuje podle not zkušeného kouče Pavla Budínského. Ze scénáře, který si nachystal, už podle vlastních slov naplnil tři čtvrtiny obsahu.

„Oprašujeme dřívější návyky, učíme se také nové věci. Kondiční blok se podle mého názoru povedl, máme za sebou obranné systémy a teď ještě ladíme útočnou fázi,“ shrnul dění v klubu v exkluzivním rozhovoru pro Deník Pavel Budínský, 36letý trenér české reprezentace a nyní především BK Děčín.

Co vás na letním drilu děčínského klubu nejvíce potěšilo?

Dobré pracovní klima, tréninková morálka. Kluci to mají někdy dost náročně, ale dřinu zvládají v pohodě. Zdá se, že noví hráči zapadli bez potíží, fungovat by mohli i mezilidské vztahy. Tradičně tady dbáme na to, aby byl v Děčíně tým s velkým „T“.

A naopak, dělá vám něco v posledních týdnech starosti?

Těším se, až se do plnohodnotného tréninku vrátí po mononukleóze a plnění individuálního plánu Jakub Houška. Malou vadou na kráse je rovněž zranění Dana Douši, jenž laboroval se zánětem v oblasti achillovky. Vlastně od chvíle, kdy se k nám měl připojit. Absence dvou pivotů nás brzdí v lepší souhře. Ale to musím brát jako fakt. Douša dostal zelenou do plné přípravy od pondělí, snad nebude dlouho trvat ani definitivní návrat Houšky.

Jak důležité jsou pro vás v přípravě výsledky? Mimochodem pro vás převážně příznivé?

Vyhrávat chce každý, to je jasné. Nicméně zejména v první části přípravy jsme více dbali na herní projev než na výsledky. Šanci dostávali všichni hráči, aby ukázali přednosti, odkryly nedostatky a nich jsme mohli dál pracovat.

Herně tým už šlape?

Jsem rád, že jde náš výkon neustále nahoru. Už na kvalitně obsazeném mezinárodním turnaji v Ulmu se začal náš trochu nesourodý celek měnit v tým, který se umí číst. Ell Sanders oprášil návyky s Pavlem Houškou a Mírou Soukupem, ostatní nováčci spoustu věcí vstřebávají. A zatím se jim to daří.

Už víte, jak využijete dva famózní americké rozehrávače – v Děčíně extra populárního navrátilce Levella Sanderse a mladšího Williama Hatchera?

Líbí se mi, jak se touhle otázkou zabývá celá basketbalová republika, kolik se vyrojilo pochybovačů. Náš styl by jim měl vyhovovat, ale víc nechci poměrně blízko před ligou karty odkrývat.

Tak alespoň trošku…

Mohou hrát separátně i spolu. V pohodě. V naprosté pohodě. Jsou inteligentní, dokáží si vyhovět. Navíc jsou univerzální a oba mohou nastoupit i na pozici dvě. Také tam už oba nasbírali dostatek zkušeností. Všechny pochybovače přesvědčí. Už na turnaji v Ulmu byli pro soupeře oříškem a pro soky představovali velké úskalí. Trenéři protivníků jejich hru opravdu ocenili. Věřím, že oba naplní naše představy a jejich hra diváky pobaví.

Do zahájení NBL zbývá šestnáct dní. Co budete dělat, než nová sezona zvedne oponu?

Víme, že ne všichni hráči budou v top formě, ale chceme být připravení velice dobře. V posledních dnech ladíme útočné kombinace. Také vzhledem k novému hracímu modelu soutěže chci dát dostatečný prostor mladým hráčům. Je jich zde hodně, šanci si musí zasloužit.

Jen na okraj, jak jste spokojen s novou palubovkou?

K výměně vzhledem k úpravám pravidel dojít muselo. Myslím, že diváky potěší a hlavně v úvodu sezony bude příjemným oživením.

Na basketbalové scéně došlo přes léto k mnoha změnám, na přestupním trhu bylo živo. Jak moc dění v konkurenčních klubech sledujete?

Abych se přiznal, tak pouze okrajově. Prožívám poměrně perné léto. Po návratu od reprezentace se starám hlavně o svůj tým. Především my musíme být připraveni dobře.

převzato z www.decinskydenik.cz