Simona Baumrtová: “6.místo na MS je můj největší úspěch v kariéře”

Simča není jen skvělá plavkyně, ale je to i skvělý a ochotný člověk a tak udělat rozhovor s ní, nebyl téměř žádný problém. Slečna, která láme jen rekord za druhým a pomalu a jistě se přibližuje světové špičce v plavání…Já osobně jí moc držím palce, protože ona je ten sportovec, který ví co chce a prostě maká, aby toho dosáhla.. Ještě ke všemu zůstává stále tou samou usměvavou Simčou jako na začátku a o to je to cennější…Rozhovor je o jejich začátcích, tréninkovém nasazení, dovolené,ale i o tom, jaké to je, když člověk plavě české rekordy, ale i přesto né a né se probojovat do světového finále…

Simčo, v kolika letech si se začala věnovat plavání ?

Plavu od malička, ale do 13 jsem ještě dělala moderní gymnastiku, která byla pro mě sportem číslo 1, takže naplno se plavání věnuji až od 13.

Měla si plavání předurčené, nebo si uvažovala i o jiném sportu?

Táta dřív plaval, tak jsem se k tomu sportu asi dostala, ale dřív jsem dělala moderní gymnastiku, která měla přednost.

Plavání  je hodně individuální, vždy záleží jen na tobě, jak ty se s tím popereš, jak se připravíš, jak dokážeš v ten správný okamžik zabojovat. Je to pro tebe náročné i po psychické stránce, nebo to, že to visí vše na tobě nějak neřešíš?

Mám to možná radši, protože když to zkazím, zkazím to jen sobě. Ale štafety jsou obrovský zážitek, o to víc, když je ta štafeta velmi úspěšná, jsou to nepopsatelné pocity, které se v individuálním závodě nepovedou.

 Kdybys měla srovnat tvůj individuální sport se sporty týmovými, kde mají své pro a proti?

V individuálním se musíte spolehnout sám na sebe, v týmovém se můžete vzájemně vyburcovat k lepším výkonům, ale když zas vidíte, že ten druhý tomu nedává tolik, kolik by měl, je k naštvání. V individuálu můžu být naštvaná jen sama na sebe.

K jakému ty utíkáš jinému sportu, když se chceš odreagovat, vyčistit hlavu?

Ráda jezdím na kolečkových bruslích, na kole, ráda hraju volejbal, ale mám ráda asi všechny druhy sportu, kromě běhání teda.

Nebo co je pro tebe ten zaručený odpočinek, který ti dodá nejen fyzické síly?

Ráda odpočívám sportem, ale taky se jen někam „plácnout“ a nic nedělat. 😉

O plavcích se často říká, že jsou to opravdoví dříči… Popiš nám jak vypadá tvůj den? Kolik toho tak v průměru za den naplaveš?

Když nemám školu, tak vstávám v 7:10, nasnídám se, pak rozcvička před tréninkem 15- 20 minut, trénink ve vodě 1- 1.5 hod (4-5km), oběd, suchá příprava (tělocvična, výběh, posilovna, max.45min), trénink ve vodě 2hod (5-7km), večeře, regenerace (někdy masáž, lymfodrenáž, postel). Za den mívám 9- 11km.

Tvůj domovský bazén je v Chomutově, jak se pro tebe změnilo trénování s otevřením nového aquacentra na Vinohradech? Musela si přejít z 50ti metrového bazénu na 25m, je to pro plavce velká změna?

Je to velká změna z hlediska naplavaných kilometrů. Třeba na 50m bazéně jsem na 50m udělala 30 záběrů přibližně, na 25m bazéně, kde je obrátka navíc udělám záběrů třeba jen 20, to je o 1/3 méně naplavané a to se někde asi projeví.

Máš za sebou MS v Barceloně, kde jsi opět předváděla vynikající výsledky a posouvala své vlastní rekordy…Jaký z něho máš celkově pocit?

Jsem ráda, že se mi povedlo zaplavat takhle, 6.místo na MS je můj největší úspěch v kariéře, trochu mě mrzí 200m znak, kde se mi to úplně nevydařilo, ale jsem ráda, že výkonnost jde pořád nahoru.

Zeptám se ještě jinak, když zaplaveš český rekord a pak stejně zjistíš, že nepostupuješ do finále, co se v tobě děje? Je to zlost, bezmoc, naštvání, nebo spíše odhodlání, že do toho musíš ještě více šlápnout?

Tak zlepšila jsem se o dost a je to pro mě spíš motivace. Trochu mě mrzelo, že jsem byla 9., ale český rekord byl a to je pro mě důležité, vím, že rezervy pořád mám.

Poslední roky vyhráváš ankety sportovců v Ústeckém kraji. Co pro tebe tyto ocenění znamenají?

Jsem ráda, že má Ústecký kraj tušení, že plavání existuje a to na poměrně na slušné úrovni a to ne jen mojí zásluhou. Ale jinak ankety nejsou moc objektivní, proto jsou pro mě důležitější výhry v bazéně, kde mi to nikdo neovlivní, jen já sama.

A poslední otázka je jasná…kdy a kde nejraději trávíš svou dovolenou, tvé dny bez plavání? Máš vůbec někdy čas vypnout třeba na 14 dní a jen se tak válet?

Teď pojedu na týden na chatu s kamarády a pak bych chtěla vyrazit na pár dní do Londýna, nebo do Vídně, projít si to a nakupovat, ale jinak jsem na dovolené nebyla tak 5 let. Nebyl moc čas.

Simče děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů a především zdraví, to je nejdůležitější…

simona baumrtova2

simona3

IMG-20130513-WA0023