Soky díky

Koubasket patří dlouhá léta i fanouškům a jeden z pravidelných dopisovatelů je Valdano, kterého všichni již dobře znáte. Nyní poslal pár řádků o Sokym, kterému v Děčíně fandil od jeho začátků…

 

Pohledem na první fotky z letní přípravy Válečníků jsem dospěl k názoru, že je tam něco v nepořádku. Podrobným zkoumáním mi to bylo po chvíli jasné. Především na atletickém oválu chybí ten, který atletiku tolik miloval a tak zářil na stadionu děčínské Lokomotivy.

Přestože to bylo zřejmé již někdy od dubna až nyní jsem naplno uvěřil tomu, že s Válečníky se již naplno nepřipravuje Mirek Soukup. Po 14 letech v dresu BK Děčín jako hráč skončil a tak snad nezaškodí na Sokyho lehce vzpomenout především jako na hráče. Dál bude ale v klubu pochopitelně působit.sokol 17

Když sem v létě 2000 z východu dorazil nebylo mi zprvu moc jasné, zda přišel jako basketbalista nebo jako vozdoba dámských ložnic. Nějak jsem si toho kluka jednoho hubenýho nemohl v konkurenci Karla Formánka, Hanáka, Geršla či Slamáka pod děčínskými koši představit. Nicméně přišel podzimní zápas roku 2000 proti Vopavě a Soky poprvé explodoval. Přestože soupeřil s borci typu Staňka, Klapetka či Adžiče zapsal 18 bodů, 11 doskoků a celkově byl užitečnej za 38. Postupem času už ho brali krom fanynek i fanoušci a přestože další dvě sezony měl značné zdravotní potíže začal být pevnou součástí BKD. Hodně se mu povedla sezona 03/04 za kouče Hummela, kdy nebyl s týmem daleko od semifinále.

     Soky trenéremTu pravou show ale začal předvádět ve spolupráci s Koubou, Tarvisem, Houšmenem a později Bobo Landou. Nesmlouvavý bojovník nikdy nic nevypustil a dalo se na něho spolehnout. Je jasný, že Soky nebyl nějak extrastřelec nebo kreativný režisér hry (pokyny fanoušků často zněly : Nedribluj!!), ale pokud náhodou na palubovce chyběl hned to šlo poznat. Příliš nedbal na svoje osobní statistiky (až na zápas v Litoměřicích, kdy měl šestky 14/14 a rád to připomíná) a věnoval se týmové práci. Těžko říci, zda dva bronzy a repre zkušenost jsou spravedlivou odměnou za jeho hru. To si musí vyhodnotit sám, ale v Děčíně byl a je stále velmi oblíben. Mám pocit, že hlavně z toho důvodu, že v dnešní době vydržet v jednom týmu 14 let je důkazem Sokyho vztahu k BKD i přes různá úsporná opatření. Zajímavý nabídky odjinud určitě měl. Stejně tak měl hodně velký zdravotní potíže, které zřejmě značnou měrou přispěly ke konci jeho děčínské aktivní kariéry.

Závěrem bych pouze dodal, že mi kdysi bylo za svítání v jednom DC baru slíbeno jedním pánem, že až Soky jako hráč tady skončí on sám mu na laně vytáhne jeho dres ke stropu Maroldovky. Doufám tedy, že slovo chlapa bude dodrženo a Soky bude prvním hráčem za téměř  70 let historie basketu v Děčíně, kterému se této pocty dostane. A plným právem!!

Valdano.