Valdano hodnotí hráče po sezóně 09/10

196g0738Zdravím po delším čase čtenáře Koubasketu. Je to zhruba týden, kdy nám tady všem skončila sezóna 09/10. Jaká byla ? Jedním slovem rozporuplná. Nejdříve ohromná euforie po první části a bilance 9-2. Bohužel od ledna se vše začalo především zásluhou zdravotních problémů / Kouba, Ali, krátkodobě pořád někdo s virozama atd./ komplikovat, také otázka zájezdu do Číny je důvodem k polemice. I když bylo jasné, že půjdem na Pardubice a mohlo se hrát realivně v klidu, pořád se řešilo, kdo je schopen nastoupit a kdo ne. Nakonec nám připadlo páté místo / s lepší bilancí než loni / a play off mohlo začít. No jak rychle začalo tak taky skončilo. Pardubice ukázaly svoji sílu, přesto se daly porazit. Dle mého Děčín neukázal svoji pravou tvář. První zápas byl pojat jaksi dietně bez agresivity, druhý se proměnil z euforie ve velký smutek. V tom třetím to vypadalo nadějně, bohužel především zranění Sokyho plus pár dalších věcí nasměrovaly dál Pardubice.

Nyní se podívejme na jednotlivé borce řečí čísel plus krátký komentář. Hodnocení již tradiční, za jménem počet zápasů, průměr minut, bodů, rating. Závěrečná je známka od 1-10, kdy 10 je maximum. Větší důraz dávám na výkony v play off. Opět podotýkám, že jde o hodnocení subjektivní, jak jsem to viděl v cca 40 utkáních živě v DC či venku přes net. Každý má jiný názor, to je jasný.

Marek BALÍK – / 38 utkání, 13,2, 2,4, 1,7, známka 3 /- Márovi se letošní sezóna nepovedla vůbec. Ještě na podzim tam bylo pár relativně podařených utkání, ale s poklesem formy přišlo logicky i málo minut od trenéra a Mára se z toho už nedostal a propadal se stále sestavou. Navíc v březnu přišlo celkem komplikovaný zranění ramene a v play off prakticky nehrál. Po 10 letech tak Mára v Děčíně končí, což je asi lehce překvapivé.

Antonín PIŠTECKÝ – / 45 utkání, 13,7, 3,6, 3,6, známka 5 /- bojovník Pišta měl pomalejší rozjezd do sezóny, kdy se mu až tak nevedlo. Postupem času ale začal uplatňovat svoje přednosti, jen by mohl více ohrožovat soupeřův koš. V závěru základní části hrál velmi dobře a byl příslibem do play off. Zde se mu ale vydařil pouze druhý zápas, ve kterém předvedl vynikající výkon a ukázal na co má.

Peter MULLIGAN – / 22 utkání, 29, 14,2, 16, známka 6 / – Dlouho jsem přemýšlel i o známce 7. Peter se k týmu připojil až v lednu místo nevýrazného Fontýho a hned ukázal svoje přednosti. Dobrou střelbu, skvělý nájezd, pevné nervy a byl po zbytek základní části prakticky lídrem. Statistiky měl opravdu vynikající a vypadalo to velmi nadějně. Bohužel v dubnu přišlo zranění na noze. V play off to už zdaleka nebyl Peter ze základní části, v druhém utkání udělal nesmyslný nesportovní faul a ve třetím to moc neodčinil. Nakonec vše dopadlo tak, že tady končí, jelikož cizinci by měli být lídry hlavně v play off.

Andrej ČERVENKA – / 45 utkání, 17,3, 5, 4,4, známka 4 / – Andrej přišel jako kapitán mistrovské Nitry. Hodně se od něj čekalo. Zcela asi neodhadl rozdíl mezi českou a slovenskou ligou. Velmi dobrou formu měl na přelomu roku, kdy po dva měsíce podával solidní výkony. Mnohem lépe hrál venku, než v Děčíně. Zde nějak nemohl překonat tlak zaplněných tribun a hrál ve stálém stresu. V play off příležitost prakticky již nedostal a to již bylo znamení jeho odchodu z Děčína.

Pavel NOVOTNÝ – / 37 utkání, 13, 4,3, 2,8, známka 4 / – Boban doplnil naši podkošovou sestavu na poslední chvíli. V základní části to byly výkony nevýrazné, když se pohyboval spíše v oblasti perimetru než pod košem. Má jistý hendikep v soubojích s těžkými pivoty/ Arnold, Chán, Platt/ a hodně složitě je brání. V play off při absenci Kouby dostal dost velký prostor a zde předvedl poměrně solidní výkony. Ale ani toto zlepšení nestačilo a v Děčíně tak Boban po roce končí.

Jakub HOUŠKA – / 23 utkání, 19,3, 7,7, 10,2, známka 6 / – Smolař Roku. Nelze to jinak nazvat. Do ledna podával Kouba velmi solidní výkony, prodělal kvalitní přípravu a na výkonech to bylo znát, patřil k tahounům týmu, bavil sebe i ostatní. Po zájezdu do Číny jak známo dlouhodobě onemocněl a i když to vypadalo, že na play off bude nakonec se ukázalo, že to nešlo. Pokud by měl Děčín svého kapitána v pořádku, tak rychlý konec by zde určitě nenastal. Jelikož to zde ale podepsal na další tři roky a bude zdravotně v pořádku, tak ukáže svoji bojovnost a to, jaký je srdcař v dalších letech.

Pavel HOUŠKA – / 46 utkání, 27,7, 13,4, 16,9, známka 8 / – Houšmen předvedl výtečnou sezónu a potvrdil, že patří k nejlepším českým pivotům. Komplexní borec se skvělou rukou z dlouhý vzdálenosti, tvrdej v soubojích, výborný šestky, neúnavnej. Při takové formě dostával logicky mimořádný prostor. Pardubice se na něj v play off pořádně soustředily, přesto bojoval proti přesile pod košem jako lev a neslézal z palubovky. Je skvělou zprávou, že tady pokračuje i nadále.

Míra SOUKUP – / 44 utkání, 19,2, 8,7, 11,8, známka 7 / – Démon.Soky předvedl další parádní sezónu a ukázal jakým je srdcařem. V základní části se držel trochu v ústraní Houšmena, ale v březnu nabral už pokolikáté životní formu a předváděl výborné výkony na hranici sebeobětování. Skvělou hru ukázal ve druhém utkání proti Pardubicím, kdy ho 4 pivoti soupeře nedokázali zastavit. Bohužel přišlo nešťastné zranění v utkání třetím a následný průběh ukázal jak je Soky pro Děčín nepostradatelný a klíčový borec.

Dovydas RETKUS – / 13 utkání, 9,3, 2,2 ,1,3, známka 3 / – Dovy přišel v situaci, kdy nebylo jasné jak to bude s Koubou. Pochopitelně vůbec nevěděl co se tady hraje za systémy. Soupeřův koš vůbec neohrožoval, přidal jen několik doskoků a jeho působení bylo hodně nepovedené. V týmu tak končí.

Tomáš POMIKÁLEK – / 35 utkání, 13, 5, 5,1, známka 5 / – Pomi tady prožil první sezónu. Po uvodních rozpacích, kdy přesně nevěděl co a jak mu kouč při potížích Aliho od února začal dávat velký prostor a Pomi odehrál jaro v solidním rytmu. Je více platnější v útoku, kde doslova létá, v obraně musí přidat na agresivitě. Jeho zárazy jsou ale velmi efektní a přispívají k vytvoření skvělé atmosféry v hale. V play off ale již mnoho prostoru nedostal, jelikož tam to bylo hlavně o obraně a zkušenostech. Pomi tady zůstává, postupem času jistě vyroste v klíčového borce.

William HATCHER – / 47 utkání, 33,6, 16,3, 16,3, známka 8 / – Will odehrál všechny zápasy. Spolu s Houšmenem klíčová postava týmu. I když už jej soupeři znají, těžko kdo Willa ubránil a ten hrál opět jako z partesu. Jeho minutáž se blížila ke čtyřiceti, ale stále neúnavně řídil Děčín většinou správným směrem a bavil fanoušky. V play off v prvním zápase působil přemotivovaným dojmem, ale v utkání číslo tři již byl opět nezastavitelný a s obranou Pardubic si dělal co chtěl. Jé výborné, že tady tento kreativní playmaker zůstává.

Admir ALIČ – / 36 utkání, 27, 11,5, 11, známka 7 /- Ali odehrál výbornou sezónu. Již na podzim ukazoval precizní hru v obraně i v útoku a z křídel hrál jednoznačně nejlíp. Bohužel od poloviny ledna do poloviny března nehrál kvůli podivnému zranění a bylo to hodně moc znát především v obraně. Po návratu do sestavy ihned navázal na svoje výkony a úvodní zápas v Pardubicích byl nebranitelný. Rovněž druhý doma se mu povedl a horší byl až ten třetí. Také Ali zde zůstává což je výtečná zpráva pro všechny.

Celková známka pro tým BK Děčín je tak 5,5 což jako lehký nadprůměr asi odpovídá.

Za Děčín ještě nastoupili Adam Žampach, Jan Smeták a Lukáš Mařík a v průběhu roku z Děčína odešel LaVontay Fenderson. Tolik tedy celkové hodnocení. Po krátké dovolené se tým / bez cizinců / sejde koncem května, kdy začne příprava na ročník následující. Zatímní kádr čítá 10 hráčů, 2-3 hráči budou ještě podepsáni. O tom ale již bude informovat sám šéfredaktor 🙂

Autor: Václav  Rutsch – věrný to fanoušek :o)