Vladimír Hojka: “Z přípravy mám velmi dobrý pocit”

Náš kondiční trenér  Vladímír Hojka minulé roky působil u reprezentace a tak neměl na Válečníky přes léto tolika času, ale letos se již mohl plně věnovat svým ovečkám tady v Děčíně. Vy se v tomto rozhovoru můžete dozvědět mnoho zajímavého z jeho práce, ale i o našem týmu, který se velmi intenzivně připravuje na novou sezónu…

Po delší době jsi mohl být u týmu od jeho začátku přípravy. Jak ses na toto období těšil?

Těšil, protože je to pro mě jediná šance, jak systematicky ovlivňovat hráče každý den. Snažil jsem se to využít v co nejvyšší míře, teď už je to zase malinko víc na hráčích samotných, jestli i bez přímého dozoru se budou schopni posouvat dál v posilovně, systematicky se aktivovat před tréninkem a využívat možností, které se v Děčíně nabízí.10599603_10152009467404649_8431457799496648601_n

Zadal si týmu třítýdenní individuální přípravu. Kolik procent z celkového objemu si myslíš, že bylo v průměru splněno?

Měl jsem od několika kluků zpětnou vazbu, že poctivě trénují, že 110 jsou dlouhé a kruháče výživné 🙂 Důležité bylo, že všichni přijeli ve stavu, kdy bylo na co navazovat a nikdo „nehořel“

Hned první tréninkový den proběhly v Praze u tebe na fakultě fyzické testy. O čem všem to bylo a co jste od toho očekávali?

Očekávali jsme zjištění aktuální úrovně kondice (rychlost, agilita, síla) a potom zjištění stability a svalové rovnováhy.

Nastavoval si díky výsledkům z testů tréninkové dávky jednotlivým hráčům v dalším období?

Ani ne tak dávky, jako upravil cviky a trochu změnil tréninkovou náplň. Mám od hráčů ohlasy, že letos běháme méně než lada1v předchozích letech. Zato běháme v mnohem vyšší kvalitě, právě díky tomu, že všichni přišli připraveni a je na co navazovat.

Co pro tebe bylo v těchto testech asi nejzajímavějším zjištěním?

Jak dobře na tom někteří jsou 🙂

Když jsi viděl tým následujících dnech, jak podle tebe přišel připraven? 

Tak, jak bych očekával od profesionálů, kteří jsou rádi, že jsou součástí BK Děčín.

Který z hráčů tě příjemně překvapil? (na nejmíň se neptám, to nechce nikdo slyšet 🙂)

Musím pochválit Tomáše Vyorala, Pepu Kašu a Dana Hendrycha, u nich byly pokroky znát nejvíce. I ostatní odvedli solidní práci a výsledky testů to potvrzovaly. Trochu pokulhával Bosy, protože byl po operaci Achilovky, ale ten to dožene (dohnal). A škoda, že testy neabsolvovali Filip, Bobo a Tony.

Kam nejčastěji chodíš na nápady na cvičení, které pak předáváš na tým ?

Něco okoukám z jiných sportů a snažím se to přenést v upravené formě do basketu. Máme na katedře kolegy, kteří také mají zajímavé nápady. Takže okoukáváme a učíme se jeden od druhého. V době internetu není problém si informaci a inspiraci sehnat, jen je nutné ty informace rozdělit na použitelné a blbosti.

Která část hrubé přípravy pro tebe byla tou nejsložitější? 

Pro mě bylo nejsložitější běhání v písku, kdy jsem se jako 15. musel aktivně zapojit do štafet 🙂lada s

Nejsložitější je dostat hráčům do hlavy své myšlenky, jak by měli k některým úkonům přistupovat, kdy je zařazovat, kdy ne apod.

Máme za sebou téměř čtyři týdny přípravy a ty máš za sebou tři týdny permanentně s týmem. Stačil si mu dát vše, co jsi měl v úmyslu?

Úplně vše ne. Ale z přípravy mám velmi dobrý pocit. Potřebuji ještě vyzkoušet a optimalizovat přípravu a rozcvičení před zápasem.

Jak si myslíš, že je tým připraven na sezónu po stránce fyzična?

Po silové stránce lépe než dříve, myslím že změna posilovny se určitě projeví. Rychlost a agilitu musíme ještě trochu doladit a stejně tak schopnost adaptovat se na basketbal ve vysokém tempu (čili jakousi specifickou vytrvalost), na to máme celé září.

Nyní se musíš opět věnovat též studentům na fakultě, nebude ti to každodenní burcování v Děčíně chybět?

Mám pocit, jako bych musel odejít od rozdělané práce. Každého hráče mám dobře zmapovaného, vím aktuální stav: problémy, co mu vyhovuje, co by potřeboval zlepšit atd. O to vše přijdu a budu muset tréninky více připravovat „naslepo“ jako v minulých letech. Je pro mě nesmírně důležité vidět hráče, jak se chovají ve hře, protože potom můžeme něco řešit či korigovat individuálně

Jak často se budeš nyní do Děčína dostávat?

Dvakrát týdně než začne semestr, potom na pondělní tréninky a zápasy.