Čakyho zpověď Valdana

valdanoHezký večer. V době předzápasové a v době, kdy nám končí základní část letošního ročníku, se Čaky(jeden z fanoušků, určitě ho všichni znáte) rozhodl, že vyzpovídá svého kolegu fanouška a snad nejznámejšího a nejvíc nervujícího se fanouška Děčína Valdana! 🙂 On mi to promine, ale on prostě basket miluje a dal bych za něj snad i život a to je na tom všem krásné. Jak si myslíte, že odpověděl na otázku, jestli si pamatuje, kdy chyběl na zápase? No? Tušíte? Tak se přesvěčte uvnitř rozhovoru, který pro vás připravil Čaky… a že je to opravdu zajímavé čtení z úplně jiného úhlu pohledu, než rozhovory znáte . . .

Jak dlouho už chodíš v Děčíně na basketbal?
Tak řekl bych, že jsem začal někdy kolem roku 1996, ale nepravidelně. Myslím od zisku památného bronzu z roku 1998 jsem tomu propadl a tak lze říci, že 13 let to je určitě. Snad letos nepůjde o nešťastnou třináctku 🙂

Kdo Tě k němu vůbec přivedl?
Zcela jednoznačně Ivan Kobera. Stále mi vyprávěl jaký to zážitek a napětí. Neměl jsem o tom moc potuchy, říkal jsem si basket …hmmmm a co jako? Ale je to tak ! Nenudíš se ani minutu, nikdo nepolehává, nezdržuje, pořád akce, akce. Vedeš vo 20 říkáš si pohoda, bum dva and one, dvě trojky, tobě to vyskočí, blbě pískou, je to vo tři, nechápeš, klepeš se…To je Sport!

Pamatuješ, kdy jsi vynechal poslední domácí zápas, jestli se tak vůbec někdy stalo?
No to fakt nepamatuju, vše si řídím dle domácích zápasů BKD, nic nemá větší přednost. Blázen no. V práci věděli, že jak je basket v DC hlídat vopravdu nebudu a kolikrát ani druhý den jsem nebyl úplně TOP hlídačem :-). Prostě vynechat domácí zápas… přes to vlak nejede!

Jak zápas prožíváš jako fanoušek, když je zápas velmi vyrovnaný?
Prožívám to jako doooost! Říkám si, teď dáme, teď ubráníme, ten by tam měl jít, ten je tam moc dlouho:-). Šálu mám spíš jako ručník na votírání potu, v mým okolí je celkem nebezpečno, občas někoho majznu řehtačkou do hlavy, však to kámo znáš :-). Není nic lepšího, než vyrovnanej špíl, kdy je hala na nohou, všichni v tranzu, emoce…

Píšeš referáty z domácích zápasů BKD na server Probasket.cz, jak se ti ten článek píše, po vyhecovaném průběhu, nebo po nevydařeném zápasu mužstva?
Tak samozřejmě je lepší psát po vítězným zápase, když můžeš kluky lehce pochválit, proložit to nějakou srandou, nadsázkou, to mám rád. Jak se prohraje je to stručně řečeno nanic, když kluci zahrajou blbě nepíše se dobře, ale článek vyjít musí, to je jako jasný.

Snažíš se jezdit i na venkovní zápasy?
Velmi rád. Pokud je zájezd, myslím že taky nechybím. Zájezdy jsou super věc, pokecáš víc jak na domácím zápase, dáš si klobásku v Kolíně, lehce vyprudíš prodavačky šál v Pardubicích :-). Pokud se vyhraje je cesta zpět na sever výtečný zážitek, dáš vítězný pivko a řekneš si, že si tam byl snad i něco platnej.

Jaký byl Tvůj nejpamátnější výjezd?
Tak kámo jednoznačně Ostrava, když se tam udělala placka. To jsou zážitky, hochu! Prostě byli jsme u toho a to už nám nikdo nevezme. Když si uvědomím, že jsme ještě kolem osmý večer slavili v Ostravě a v jednu už jsem seděl v Havaně s bronzovým pocitem, hm…No a to byl teprve začátek jedný vohromný oslavy, jakou bych si ale letos strašně rád zopakoval.

A z druhé strany.. Nejsilnější zážitek z domácí palubovky?
Tak to mám dva. Když jsme tady totálně deklasovali Brno ve čtvrtfinálové sérii z roce 2006. Z Brna jsme na naši strany slýchali pouze invektivy, jaký jsme rugbyteam a násilníci pod košem, ale na podkošové souboje ani nedošlo:-), protože Tony Bičvič, Kemo Gamma, Šuši to tam prali vod perimetru neskutečným způsobem a závěrečné vyhlášení kouče Pospíšila namotivovaným Smažim dokonalo celé dílo. Druhej kousek je z 30.12.2008, kdy jsme tady porazili Nymburk, za který hráli např. Schilb, Jagodnik, Benda, Lee, Gray. Neskutečná atmosféra, neskutečný duel. Ale užívám si každý domácí zápas!

Základní část letošního ročníků je vlastně u konce, jak bys jí zhodnotil celkově jako fanoušek basketbalu?
Nejsem ani moc překvapen. Na čele se drží silná čtyřka, možná lehce překvapila Ostrava, ale myslím si, že tabulka odpovídá tomu, jak jsem čekal před začátkem.

A naopak, jak bys jí hodnotil jako fanoušek BK Děčín, bylo něco, co Tě na týmu překvapilo? Za co bys tým pochválil a na druhou stranu, za co bys dal týmu výtku?
Jsem spokojen! Máme nakročeno k druhému místu. Kromě zápasu v Kolíně tým vyloženě nezklamal a po celou základní část jsem viděl posun k lepšímu a celkový progres. Výtečně funguje spolupráce S+H, na křídle je jistotou Ali, úžasný pokroky vidím u Pomiho, i příchod Luboše Strii se zdá pomohl. No a pod košem si náš neohrožený kvartet vede agresivně,bojovně, to mám rád. Líbí se mi stálá výkonnost bez nějakého nahoru, dolů to velmi oceňuji. Zklamán jsem byl pouze v Kolíně, tam se to moc nepovedlo. Jako základ vidím ale zdravotní stav teamu, když zůstanem zdravotně v pohodě budou se dít věci! Taky pochopitelně nelze zapomenout na přínos Kouče, z mýho místa to mám z první ruky, takže to snad mohu posoudit. Žádně dělení týmu na hvězdy a ostatní, všem je měřeno stejně a tak by to mělo být!

Jak vysoko vidíš ambice BKD v nadstavbě A1 a v play-off?
Jak říkám, pokud zůstanem zdraví tak se soupeři mohou posilovat nadále jak chtějí, ale s Válečníky se musí stále počítat! Výhodou je, že tam již odpadnou zápasy proti slabším týmům a jak je známo Děčín hraje vždy líp prosti silným celkům. Na nadstavbu a play off se již nyní mimořádně těším a věřím, že by to mohlo zacinkat:-)

Představ si, že máš možnost sestavit základní pětku BKD bez ohledu na finance a věk hráčů.. Jak by taková tvá vysněná pětka vypadala?

a) Z hráčů všech týmů MNBL..
b) Z hráčů, kteří oblékali dres BKD
c) Z hráčů v evropských ligách
No tak kámo to je jako dost složitý, víš co mohl bych tady třeba chtít Navarra, Papaloukase, McCalleba, Diamantidise, Vujčiče…ale tím pádem by tady nebyli zase třeba Houšmen, Soky, Ell, Will, Kouba….To je fakt strašně složitý to ti asi neodpovím. Herně v historii BKD asi pětka Sanders – Janouch – Bartoň – P. Houška- Soukup, ale to je fakt těžký…nejsem asi úplně klasickej fanoušek strašně mě bavili lidi s velkým L jako Michal Šušák, Miro Futo, Smaži, …je to i o tý lidský stránce.

Koho považuješ za největší hráčskou osobnost BK Děčín v celé jeho historii?
Zde asi musím vyhlásit dvě jména. Petr Janouch byl lídrem týmu v začátcích mého fandění v Děčíně. Vždy, když to hořelo bral to na sebe buď povedenou střelou, nebo si uměl skvěle dojít pro faul. Pokud osobnost tak určitě Petr Janouch a druhou je bezesporu Ell Sanders. Právě letos přesně ukazuje jaký je profesionál a i když dostává někdy míň prostoru přesně chápe co se po něm chce a přesně to dělá.

V těchto dnech se horlivě diskutuje o formátu MNBL pro příští ročník. Mohl bys nám v krátkosti nastínit, jaký formát by se zamlouval Tobě?
Mám takový dva vysněný. Jeden 10 týmů, čtyřkolově základní část, prvních 8 play off, zbylé dva celky na 4 vítězný o záchranu. Jednoduché, přehledné. Druhý, který je již vyzkoušený, 12 týmů, čtyřkolově základní část, prvních 8 play off, zbylé čtyři celky play out o setrvání v lize.

V letošním ročníku působí v Mattonce i dva nové týmy, které prožívají v nejvyšší sezoně svou premiéru (Plzeň a Svitavy). Co na ně říkáš?
No při vší úctě právě příklady těchto dvou celků jasně demonstrují jak totální nesmysl je rozšíření na 14 týmů. To bychom tam měli takové celky čtyři a nemyslím si, že právě herní úroveň těchto čtyřech celků by bylo něco, čím by se měla MNBL 11/12 zrovna chlubit.

Jak na Tebe působí vystupování Prostějova a Nymburku v pohárové Evropě?
Nymburk asi doplatil na účinkování v Jadranské lize. Myslím si, že kdyby hrál normálně MNBL určitě by měl více sil a třeba italskou Casertu by asi porazil. Je jasné, že vše mimořádně zkomplikovala zranění Pumprly, Chána, Bendy…Prostějov si myslím splnil úkol a postupem do nadstavbové skupiny rozhodně nezklamal. Postup odsud už ale bude mimořádně složitý.

Teď máš možnost vzkázat něco všem fanoušků a čtenářům Koubasketu. Co to bude?
Myslím si, že tento web je ojedinělou možností jak nakouknout do děčínské basketbalové kuchyně a nejen to… Kouba tak nabízí jedinečnou možnost poznat život v předním basketbalovém klubu z více stran. Rozhodně se sem vyplatí chodit :-). A doufám, že proti Pardubicím to bude v hale žít :-)!

Já Ti děkuju za rozhovor a přeji mnoho dalších basketbalových zážitků s BKD.
Není zač, Kámo:-).

Čaky